Ks. Kuryłowicz: w Kazachstanie komunizm upadł, ale system pozostał
19 września 2010 | 16:58 | wm Ⓒ Ⓟ
W Kazachstanie komunizm upadł, ale system pozostał. Nawet gdyby dać tam ludziom wolność, nie wiedzieliby co z nią zrobić – mówił misjonarz ks. Krzysztof Kuryłowicz 19. września podczas każdej Mszy św. w katedrze WNMP w Gorzowie Wielkopolskim.
Ks. Kuryłowicz ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców jest od ponad 20 lat misjonarzem w Kazachstanie. Powiedział, że niektórych momentów z początków swojego pobytu na Syberii nigdy nie zapomni. Jednego dnia chrzcił 112 dorosłych osób a następnego udzielał ponad 50 ślubów a przysięga małżeństwa trwała ponad 2 godz.
Kazachstan jest krajem islamskim, katolicy stanowią pół proc. mieszkańców. Tam ludzie są nauczeni, że Boga nie ma. Kościół łatwiej tworzyć w Afryce, bo zaczyna się od zera, natomiast w syberyjskim rejonie do zera dopiero trzeba dochodzić – stwierdził kapłan.
W Kazachstanie jest żyje ok. 60 tys. Polaków. Parafia ks. Kuryłowicza położona jest na stepie, dlatego, jak sam mówi, trudno nawet określić liczbę parafian, do których można dotrzeć jedynie samochodem.
Chrystusowiec powiedział, że praca misyjna to przede wszystkim ratowanie Polonii.
„Nie zawsze możemy zrobić to, co byśmy chcieli. Władze posiadają całą spuściznę systemu. Jest to niezrozumiałe dla osoby mieszkającej w Europie demokratycznej, w której można wszystko powiedzieć nawet sądzić prezydenta. W Kazachstanie jest mówiąc brutalnym językiem „trzymanie za mordę narodu”. Naród jest tego nauczony i tego oczekuje. Nawet gdyby dać tam ludziom wolność nie wiedzieli by co z nią zrobić” – powiedział misjonarz w rozmowie z KAI.
Ks. Krzysztof Kuryłowicz urodził się w Wągrowcu w Wielkopolsce. Prywatnie jest bliskim kuzynem proboszcza gorzowskiej katedry ks. Zbigniewa Samociaka. Od ponad 20 lat jest na misjach w Kazachstanie w parafii Czkałowo.
Ukończył Technikum Rybackie w Sierakowie. W rozmowie z KAI powiedział, że bardzo lubi łowić ryby, ciszę i zamyślenia. W wolnych chwilach gra na flecie, jego pasją jest biblistyka. Interesują go starożytne języki, prace magisterską napisał w języku greckim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.