Benedykt XVI dziękuje brytyjskim zakonom
17 września 2010 | 13:05 | tom / ms, sz Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI podziękował zakonom za wkład w edukację na Wyspach Brytyjskich, a uczniów wezwał do świętości. Od wizyty w Kolegium Uniwersytetu Najświętszej Maryi Panny w Londynie papież rozpoczął 17 września drugi dzień pielgrzymki do Wielkiej Brytanii.
W spotkaniu z papieżem wzięło udział około 300 zakonników i zakonnic z 32 zakonów lub zgromadzeń zakonnych, zaangażowanych na Wyspach Brytyjskich w edukację katolicką.
Ojciec Święty dziękował im za wspaniały wkład, jaki wnoszą w dzieło edukacji. Przypomniał, że zadaniem nauczycieli jest nie tylko „przekazywanie wiadomości lub prowadzenie ćwiczeń praktycznych, aby społeczeństwo miało z tego jakieś korzyści ekonomiczne”. „Oświata nie jest i nigdy nie była traktowana w kategoriach czysto utylitarnych” – zastrzegł Ojciec Święty i podkreślił, że w edukacji chodzi o kształtowanie osoby ludzkiej i przekazywanie mądrości.
Benedykt XVI wskazał na nadprzyrodzony wymiar nauki i nauczania, co – jak zaznaczył – „jasno pojmowali mnisi, którzy tak bardzo przyczynili się do ewangelizacji tych wysp”.
Przypomniał działalność benedyktynów, którzy towarzyszyli św. Augustynowi w jego misji w Anglii, o uczniach świętego Kolumby, którzy szerzyli wiarę w Szkocji i Północnej Anglii oraz o świętym Dawidzie i jego towarzyszach w Walii.
„To właśnie oddanie się mnichów nauczaniu jest drogą, na której spotyka się Wcielone Słowo Boże, które legło u podstaw naszej zachodniej kultury i cywilizacji” – podkreślił Ojciec Święty.
Papież wyraził wdzięczność za życie i pracę Czcigodnej Marii Ward – żyjącej w latach 1585-1645 założycielki Zgromadzenia Sióstr od Jezusa zajmującego się wychowaniem dzieci i młodzieży, uczących się do dzisiaj w szkołach jej imienia. Benedykt XVI wyznał, że jego samego, gdy był młodym chłopcem, uczyły „Damy Angielskie” i ma wobec nich wielki dług wdzięczności.
Przypomniał, że wiele brytyjskich zgromadzeń nauczających „zanosiło światło Ewangelii daleko poza granice tych ziem jako część wielkiego misyjnego dzieła Kościoła”.
Papież z uznaniem mówił też o fundacjach o charakterze oświatowym zakładanych na długo przedtem, zanim państwo wzięło na siebie odpowiedzialność za edukację.
„Nadal rozwijając rolę łącznika między Kościołem a państwem w dziedzinie oświaty, nigdy nie zapominajcie, że osoby zakonne mają do zaoferowania temu apostolatowi jedyny w swoim rodzaju wkład, przede wszystkim przez życie poświęcone Bogu oraz przez wierne, miłujące świadectwo o Chrystusie, najwyższym Nauczycielu” – powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI zaznaczył, że „obecność osób zakonnych w szkołach katolickich jest mocnym przypomnieniem szeroko dyskutowanego etosu katolickiego, który obejmuje wszystkie aspekty życia szkolnego”.
„Wykracza to daleko poza oczywisty wymóg, aby nauczanie pozostawało zawsze w zgodzie z nauką Kościoła. Oznacza to, że życie wiarą musi być siłą sprawczą wszelkiej działalności w szkole, tak aby misja Kościoła mogła być sprawowana skutecznie a młodzi ludzie mogli odkrywać radość, gdy wkraczają w Chrystusowe «bycie dla innych»” – powiedział Ojciec Święty.
Szczególne słowa uznania papież przekazał wszystkim tym, którzy „mają zadanie zapewnić, aby nasze szkoły były odpowiednim środowiskiem dla dzieci i młodych ludzi”.
Na zakończenie na ręce biskupa pomocniczego archidiecezji westminsterskiej, George`a Stacka – który jest przewodniczącym Biura Zarządzających Uniwersytetu Maryi Panny – Benedykt XVI złożył podarunek, mozaikę Najświętszej Maryi Panny.
Papieża powitała siostra Theresa Browne, która podkreśliła, że zebrana w kaplicy wspólnota jest wdzięczna za posługę i modlitewną obecność zakonników W Wielkiej Brytanii. „Pragniemy zapewnić Waszą Świątobliwość, że zakonnicy Anglii, Walii i Szkocji dążą do podtrzymywania swego zaangażowania w swą misję, szczególnie wśród tych, którzy są biedni i słabi” – stwierdziła.
Zapewniła przy tym, że współpracując ze sobą, ze świeckimi a szczególnie z innymi wyznaniami, zakonnicy i zakonnice zaangażowane w edukację, pragną dać świadectwo mistycznemu i profetycznemu przesłaniu ich powołania oraz praktyczny wyraz społecznego nauczania Kościoła.
Po zakończeniu spotkania Benedykt XVI w papamobile przejechał na teren kampusu Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny, by spotkać się z uczniami katolickich placówek edukacyjnych z całej Wielkiej Brytanii.
Zwtacając się do nich, papież wyraził nadzieję, że wśród tych którzy go dziś słuchają, są także przyszli święci XXI wieku. „Dla każdego z was Bóg chce najbardziej tego, abyście mogli stać się świętymi” – powiedział Ojciec Święty.
Papież zwrócił uwagę, że obecnie „żyjemy w kulturze sławy i młodzi ludzie często są zachęcani do kształtowania samych siebie według postaci świata sportu lub rozrywki”. Prosił młodych Brytyjczyków, aby nie „zadowalali się drugorzędną doskonałością”.
„Proszę was, abyście nie stawiali sobie jednego ograniczonego celu i pomijali wszystkie inne” – apelował. Przestrzegł przed dążeniem do posiadania pieniędzy dla samego siebie, gdyż to nie wystarcza, aby być szczęśliwym.
„Bycie w wysokim stopniu wyszkolonym w niektórych działaniach lub zawodach jest dobre, ale nie da nam zadowolenia, jeśli nie będziemy ciągle dążyli do czegoś jeszcze większego” – powiedział Benedykt XVI i dodał: „Może to uczynić nas sławnymi, ale nie zrobi z nas ludzi szczęśliwych”.
Ojciec Święty za jedną z największych tragedii współczesnego świata uznał to, że ludzie poszukujący szczęścia nigdy go nie znajdują, gdyż szukają go w złych miejscach. „Klucz do tego jest bardzo prosty – prawdziwe szczęście musi być osadzone w Bogu” – podkreślił.
„Potrzebujemy odwagi, aby umieścić swe najgłębsze nadzieje w samym Bogu, nie w pieniądzach, w karierze, w sukcesach doczesnych czy w naszych związkach z innymi, ale w Bogu. Tylko On może zadowolić najgłębsze potrzeby naszych serc” – mówił Benedykt XVI.
Przypomniał młodym Brytyjczykom, że „Bóg chce ich przyjaźni”. Zwrócił uwagę, że „przyjaźń z Bogiem” pociąga za sobą „praktykowanie cnót”. Wskazywał, że wtedy człowiek zaczyna dostrzegać „chciwość i samolubstwo oraz wszelkie inne grzechy, jakimi one rzeczywiście są, niszczycielskie i niebezpieczne tendencje, powodujące głębokie cierpienia i wyrządzające wielkie szkody”.
„Zaczniecie odczuwać współczucie dla ludzi przeżywających trudności oraz zapragniecie uczynić coś, aby im pomóc. Zechcecie udać się z pomocą ubogim i głodnym, zechcecie pocieszać smutnych, być dobrymi i wielkodusznymi. I pewnego razu sprawy te zaczynają znaczyć dla was a wy wkraczacie na drogę do stania się świętymi” – mówił Ojciec Święty.
Papież zachęcał młodych ludzi, aby swoją edukację widzieli „w kontekście wzrastania w przyjaźni z Bogiem i wszystkiego, co wypływa z tej przyjaźni”. Przestrzegł przed wąską specjalizacją i ograniczaniem swoich horyzontów.
„Świat potrzebuje dobrych uczonych, ale spojrzenie naukowe staje się niebezpiecznie wąskie, jeśli pomija religijny lub etyczny wymiar życia, tak jak i religia staje się wąska, jeśli odrzuca uprawniony wkład nauki do naszego rozumienia świata. Potrzebujemy dobrych historyków, filozofów i ekonomistów, lecz jeśli opis życia ludzkiego, który dają w ramach swej specjalności, jest zbyt wąski, mogą nas wprowadzić w poważny błąd” – mówił Benedykt XVI.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w szkołach katolickich Wielkiej Brytanii uczy się wielu niekatolików. Papież zapewnił ich o swojej modlitwie, aby „także czuli się zachęcani do praktykowania cnoty i do wzrastania w wiedzy i przyjaźni z Bogiem obok swych kolegów katolickich”. Benedykt XVI wezwał, aby szkoła katolicka uczyła także szacunku i przyjaźni wobec członków innych tradycji religijnych.
Na zakończenie papież poprosił młodych Brytyjczyków o modlitwę za jego osobę i wyraził nadzieję, że spotka się z nimi podczas przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie.
W trakcie spotkania papież uroczyście zainaugurował działalność Instytutu Sportu Jana Pawła II. „Z myślą o przyszłych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie miałem przyjemność zainaugurować działalność Fundacji Sportowej, noszącej imię Jana Pawła II i modlę się, aby wszyscy, którzy tu przychodzą, głosili chwałę Boga przez swe działania sportowe, jak również przez dostarczanie radości samym sobie i innym” – powiedział Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.