Bp Szlaga: wołanie o szkołę świecką jest wołaniem o nową formą bezprawia
16 września 2010 | 10:27 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Uroczystości 175 lat istnienia Collegium Marianum, Liceum Katolickiego prowadzonego przez diecezję pelplińską, obchodzone były 15 września w Pelplinie. Podczas uroczystej Mszy św. bp Jan Bernard Szlaga stwierdził, że "wołanie o szkołę świecką jest wołaniem o nową formą bezprawia”.
Msza św. koncelebrowana w pelplińskiej katedrze rozpoczęła obchody. W homilii bp Szlaga, także absolwent Collegium Marianum, wyraził Bogu wdzięczność za to, że "dał nam moc przetrwania" mimo wielu trudności. – To jest historia, która mieści się w trzech wiekach: XIX, XX i XXI – mówił. Podziękował za ludzi, którzy pozwolili odbudować szkołę. „Kiedy pojawiała się jutrzenka wolności, nie przespaliśmy tego czasu”.
„Ta szkoła jest symbolem pewnej idei diecezji chełmińskiej i pelplińskiej: umiłowania prawdy, wolności, patriotyzmu, języka polskiego, szczególnie było to ważne w czasach zaborów – zauważył bp Szlaga.
Nawiązując do czasów prześladowań Kościoła po II wojnie światowej, bp Szlaga wspomniał o pojawiających się dziś postulatach szkoły „laickiej, bezwyznaniowej”. Mówił, że po wojnie w Collegium Marianum nie pozwalano przeprowadzać matur i była to jedna z form ataku na szkoły kościelne.
Hierarcha odniósł się do rozpowszechnianych obecnie w szkołach ulotkach z hasłami: „wolna szkoła, religia do kościoła” z podpisem „Młodzi socjaliści”. Uznał postulaty umieszczane na ulotkach, atakujące obecność katechezy i elementów religijnych w życiu szkoły za „bezbożne”. Zachęcał do lektury Pisma Świętego, które wyjaśnia potrzebę poznania świata i człowieka, i skrytykował odrzucanie Boga jako bezsensowne.
Biskup pelpliński podkreślił, że szkoły katolickie nie są „wyznaniowe”, ale są to szkoły, które w życiu społecznym dają swoje świadectwo obecności z pomocą teologii. Cenią sobie one rzetelną wiedzę. Wołanie o szkołę świecką jest wołaniem o „nową formą bezprawia”. Przywołując postulaty niektórych środowisk o „wolną szkołę” bp Szlaga pytał: „Czym jest zniewolona szkoła katolicka?”.
Wskazując na zasadnicze cechy charakterystyczne szkoły katolickiej, bp Szlaga podkreślił, że w ramach prowadzonej tam formacji uczniów bardzo istotne jest „oswajanie się z prawdą o Chrystusie”, a stanowi to również dla tych placówek „większe wezwanie do odpowiedzialności”.
Na zakończenie bp Szlaga życzył Collegium Marianum nieustannego pogłębiania prawdy o Bogu i człowieku. Wyjęcie tego z programu wychowania człowieka nazwał „zbrodnią na żywym organizmie człowieka”.
Po Mszy św. otwarto wystawę prezentującą historię szkoły. Odbyła się również sesja naukowa na temat najważniejszych wydarzeń z dziejów Collegium Marianum. Okolicznościowe referaty poruszały również tematykę okresu prześladowania Kościoła po II wojnie światowej, w tym działań Urzędu Bezpieczeństwa oraz inwigilacji szkoły i całego środowiska pelplińskiego czasach PRL.
Wśród obecnych na uroczystościach absolwentów szkoły był abp Edmund Piszcz, metropolita senior warmiński.
Twórcą Collegium Marianum był biskup chełmiński Anastazy Sedlag. W piśmie z dnia 11 listopada 1834 r. skierowanym do ministra oświaty Karla Altensteina w Berlinie, uzasadniał potrzebę utworzenia szkoły brakiem ministrantów i śpiewaków dla katedry. 6 kwietnia 1836 r. uroczystego aktu otwarcia i poświęcenia szkoły dokonał bp Sedlag.
Po zamknięciu szkoły przez władze komunistyczne w 1961 r., jej działalność została wznowiona dopiero w 2000 r. Do zwrotu szkoły jej właścicielowi, czyli diecezji pelplińskiej, przyczynił się w 1993 r. ówczesny wojewoda gdański śp. Maciej Płażyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.