IONA – szkocka wyspa skarbów duchowych
15 września 2010 | 15:56 | ms, materiał sponsorowany Ⓒ Ⓟ
Iona jest małą wyspą w Hebrydach Wewnętrznych, archipelagu około 500 wysp u południowych wybrzeży Szkocji. Na wyspie mieszka zaledwie około 175 osób. Pomimo swego niewielkiego rozmiaru wyspa odegrała znaczącą rolę w historii chrystianizacji Szkocji i Wielkiej Brytanii. Przyczynił się do tego św. Kolumban Starszy – fundator klasztoru Iony.
Dzieje Iony są nierozerwalnie związane z osobą św. Kolumbana Starszego – księdza i księcia. Ten potomek arystokratów miał szansę zostać królem Irlandii. W roku 563 za udział w bitwie o Cul Dreimhne został ekskomunikowany i opuścił Irlandię. Przybył na Ionę, gdzie założył klasztor. Niezwykła żarliwość św. Kolumbana przyczyniła się do szybkiego rozprzestrzeniania wiary chrześcijańskiej wśród ludów Szkocji. Działalność świętego zyskała aprobatę władcy królestwa celtyckiego – Dalriady.
Nawrócił Piktów i założył w Szkocji i północnej Anglii około 53 klasztorów. Iona stała się celem wielu pielgrzymek. Uważa się, że św. Kolumbian wybrał tę wyspę, gdyż – już od czasów Epoki Żelaza – była uznawana za miejsce święte i mistyczne.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.