Sosnowieckie Centrum Młodzieży KANA ma siedem lat
15 września 2010 | 11:07 | kjk Ⓒ Ⓟ
Sosnowieckie Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA, znane w mieście z wielu inicjatyw kulturalnych i społecznych, obchodzi siedmiolecie istnienia.
Młodzież może w KANIE bezpłatnie skorzystać z kursu języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, z kursów komputerowych oraz z kursów przygotowujących do matury i egzaminu gimnazjalnego. Na zainteresowanych czekają też zajęcia fitness i profesjonalnie wyposażona siłownia. – Prężnie od 2005 r. działa Ambitne Kino Studyjne, odbywają się warsztaty teatralne, kurs pisarstwa, kursy tańca towarzyskiego. Właśnie rozpoczęliśmy trzeci już sezon kulturalny w galerii sztuki KANA Art–Manufaktura Sztuki Młodych, gdzie prezentujemy talent młodych twórców – opowiada Linda Hofman, rzecznik prasowy centrum.
Przy współpracy z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, KANA od października 2006 r. świadczy usługi przewozowe dla osób niepełnosprawnych w ramach programu likwidacji barier komunikacyjnych. Na niepełnosprawnych czeka przystosowany do ich potrzeb samochód, którym można udać się do lekarza, na zabiegi, do sklepu czy z wizytą do przyjaciół.
– Kiedy zaadaptowaliśmy budynek po zakładzie przyrodoleczniczym, mówiono nam, że łatwiej byłoby go zburzyć i wybudować nowy. Ale my od początku widzieliśmy sens założenia KANY właśnie tutaj. Bliskie sąsiedztwo okolicznych szkół średnich i duże osiedle wokół sprawiło, że centrum tętni życiem. Otworzyliśmy pierwszą, i jedyną jak dotąd, KANĘ w diecezji sosnowieckiej – opowiada Magdalena Kielska, dyrektor placówki.
Długotrwały remont zdewastowanego budynku przy ul. Legionów 10, kosztem około 2 mln zł, który przekazało miasto w czasowe użytkowanie Stowarzyszeniu KANA, był możliwy tylko dzięki pomocy wielu sponsorów – dodaje Kielska.
– Od samego początku naszym nieśmiałym marzeniem było uruchomienie w KANIE kawiarni, klubu dla młodzieży. Po wielu miesiącach intensywnych starań i prac, na czwarte urodziny uruchomiliśmy AfreeKANĘ – informuje Linda Hofman. – Nazwa też jest nie przypadkowa. Chcieliśmy zwrócić uwagę młodzieży na Afrykę, której wielkim problemem jest głód, ubóstwo, choroby i wojny domowe. AfreeKANA w przeddzień swojego otwarcia adoptowała, w ramach programu Adopcji Serc, dwoje afrykańskich dzieci: dziewczynkę – Joyce Tembo i chłopca – Christophera Katangami – dodaje Magdalena Kielska.
KANA, której działalność została zainicjowana przez Kościół katolicki, nie ma jednak charakteru wyznaniowego. – Startujemy w licznych konkursach, staramy się o dotacje z miasta, piszemy projekty, zabiegamy o sponsorów. Część bieżących kosztów utrzymania i funkcjonowania pokrywa nam także diecezja sosnowiecka – przyznaje dyrektor ośrodka.
Centrum jest m.in. wypełnieniem ostatniej woli pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego. Nie tylko przekazywał na jej powstanie i rozwój swoje prywatne środki, ale też często ją odwiedzał. Pracownicy Centrum opowiadają, że 16 czerwca 2008 r., kilka dni po tym, gdy dowiedział się, że jest śmiertelnie chory, na jednym ze spotkań ze współpracownikami i przyjaciółmi przyznał, że chciałby doprowadzić jeszcze do tego, by budynek KANY stał się własnością stowarzyszenia, które ją prowadzi. Mimo obietnic ze strony władz miasta, na razie do tego nie doszło.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.