Bp Jędraszewski na kongresie teologów: cierpienie nie przekreśla istnienia Boga
14 września 2010 | 14:45 | ms Ⓒ Ⓟ
Człowiek cierpiący, odrzucając Boga, skazuje się na radykalną samotność z wszystkimi, czasem wręcz tragicznymi, następstwami tego doświadczenia – mówił bp Marek Jędraszewski 14 września podczas VIII Kongresu Teologów Polskich. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił wykład „Ogrom cierpienia współczesnego człowieka a istnienie Boga”.
Bp Jędraszewski zauważył, że problem cierpienia, którym dotknięty jest współczesny człowiek, odnosi się do samych głębi ludzkiego doświadczenia. „Cierpienie jest elementem, który znajduje się pomiędzy człowiekiem a Bogiem, a sposób, w jaki człowiek przeżywa swoje cierpienie, określa Boga od strony egzystencjalnej. Nie ma związku przyczynowo-skutkowego między ogromem człowieczych cierpień a nieistnieniem Boga” – zauważył bp Jędraszewski.
Jak ocenił biskup, ogrom cierpień współczesnego człowieka ma przede wszystkim wymiar czysto ilościowy, wynikający z faktu, że nigdy dotąd ludność zamieszkująca Ziemię nie była tak liczna, a wieści o czyichś cierpieniach, katastrofach i złu są błyskawicznie przekazywane całemu światu, stając się wiedzą niemal wszystkich.
Zdaniem bp. Jędraszewskiego, kiedy człowiek dobrowolnie włącza się w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa, „cierpienie przestaje być przekleństwem, sam cierpiący człowiek wyzwala się z grożącego mu zamknięcia się w sobie i przerażającej niekiedy gorzkiej samotności, a jego życie – właśnie poprzez tak znoszone cierpienie – jest najwyższym i osobistym świadectwem o tym, że Bóg istnieje, że kocha człowieka i czeka na niego”.
„Ludzie, którzy na mocy swej wiary, nadziei i miłości cierpią wraz z Chrystusem, doświadczają w sobie dogłębnej przemiany, w cierpieniu i poprzez cierpienie w niezwykły sposób przerastają samych siebie” – podkreślił bp Jędraszewski.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył także, że kiedy człowiek stara się odnaleźć sens cierpienia na poziomie cierpienia Chrystusa, daje najbardziej przejmujące świadectwo o tym, że Bóg jest.
Bp Jędraszewski przywołał podczas swojego wykładu przykład trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 roku, kiedy to ponad jedna trzecia jej mieszkańców poniosła śmierć, jak również następującą po nim dyskusję o charakterze moralno-metafizycznym o cierpieniu wykluczającym istnienie Boga.
Wykładowca zauważył, że dyskusja ta nawiązywała do problemu postawionego w starożytności już przez Epikura, którego myślenie, wykluczające istnienie Boga w świecie zła i cierpienia, stało się dla wielu prawdziwą pułapką, czyniąc ich zakładnikami swych metafizycznych założeń.
Bp Marek Jędraszewski jest profesorem zwyczajnym, wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i kierownikiem Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół antropologii filozoficznej, historii filozofii współczesnej i zagadnienia Boga w filozofii dialogu.
Tematem obrad VIII Kongresu Teologów Polskich, który odbywa się w Poznaniu, jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka: „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.