Jasna Góra: XIV Pielgrzymka Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
14 września 2010 | 11:04 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
„Ku chwale ołtarzy. W oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II”, pod takim hasłem odbędzie się w sobotę 18 września, w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, XIV Pielgrzymka Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.
Podczas pielgrzymki planowane jest m.in. uroczyste wręczenie medali Mater Verbi 2010 dla osób angażujących się w apostolat słowa i tkwiących w obszarze medialnym Kościoła polskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W trakcie spotkania nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu „Niedzieli” pod hasłem „Mój krzyż” i wręczenie nagród zwycięzcom.
Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem i z homilią bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, ordynariusza diecezji drohiczyńskiej w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 10. Na zakończenie Mszy św. uczestnicy pielgrzymki odnowią Akt Oddania Matce Bożej Wspólnoty i Dzieła „Niedzieli”.
Następnie o godz. 12 w Auli Jana Pawła II będzie spotkanie z uczestnikami pielgrzymki, podczas którego wykład nt. „Nowenna ku chwale ołtarzy”. Przed beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II” wygłosi ks. prał. Jan Drob, prezes zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Pielgrzymka jest ważnym etapem przygotowania do jubileuszu 30-lecia „Niedzieli” od wznowienia pisma w 1981 r. i 85-lecia istnienia tygodnika. – Pielgrzymka „Niedzieli” jest także przypomnieniem idei naszego pisma – podkreśla ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”
Pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela” ukazał się 4 kwietnia 1926 r.
Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą „Vixdum Poloniae unitas” z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880–1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor „Gościa Niedzielnego”. Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubiny było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.
W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53). Aktualnie redaktorem naczelnym „Niedzieli” jest od 1981 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś.
Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.
W ciągu 84 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (grudzień 1981).
Dzisiaj „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym, to instytucja multimedialna z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym. To tygodnik posiadający własną serię wydawniczą „Biblioteki Niedzieli”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.