Wadowice: rusza przebudowa Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II
13 września 2010 | 09:56 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ
Od dziś nieczynne jest Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Rusza zapowiadana od dłuższego czasu przebudowa i remont placówki.
Dyrektor Muzeum ks. Paweł Danek, który przez całą wczorajszą niedzielę głosił kazania w wadowickiej bazylice, informując szczegółowo o planowanych pracach, wstępnie zapowiada, że placówka w nowym kształcie powinna zostać otwarta pod koniec 2012 roku.
„Muzeum nie straci swego papieskiego charakteru i stanie się jeszcze piękniejsze” – podkreślił duchowny, zapowiadając, że na początku października odbędzie się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę muzeum.
W wyniku przetargu wyłoniona została firma, która zajmie się realizacją prac. Przedsiębiorstwo budowlane zajmowało się m.in. przebudową krakowskich Sukiennic.
Jeszcze we wrześniu turyści, odwiedzający rodzinne miasto papieża, będą mogli obejrzeć replikę wnętrza domu rodzinnego Karola Wojtyły. Stanie ona w sali na parterze budynku parafii Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Tu zostaną przeniesione wszystkie eksponaty z muzeum papieskiego.
Muzeum po remoncie zwiększy swoją powierzchnię do 1000 m kw. Posiadać będzie cztery kondygnacje, zamiast dotychczasowych dwóch. Turyści zobaczą wystawę opowiadającą o życiu Jana Pawła II.
Ekspozycja opowiadać będzie o kolejnych etapach życia Karola Wojtyły. Będzie można poznać jego drogę do kapłaństwa, lata spędzone w pałacu biskupim w Krakowie, a później okres po objęciu pontyfikatu. Na wystawie nie zabraknie także miejsca poświęconego pielgrzymkom Jana Pawła II oraz jego encyklikom. Obok muzeum ma powstać jeszcze izba pamięci Żydów wadowickich.
Koszt rozbudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach wynieść ma około 20 mln zł. Współfinansowani projektu podjęły się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie i gmina Wadowice.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.