Chęciny: koncert w Dzień Papieski Powiatu Kieleckiego
12 września 2010 | 18:51 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ok. 1500 osób wysłuchało koncertu „Santo Subito!” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z okazji Dnia Papieskiego Powiatu Kieleckiego, który tym razem odbył się w Chęcinach, z udziałem m.in.: bp. Kazimierza Ryczana, wicewojewody Piotra Żołądka, starosty kieleckiego Zenona Janusa, wiceprezydenta Kielc Czesława Gruszewskiego.
Spektakle, koncert, modlitwa o beatyfikację, wspominanie Jana Pawła II – to wszystko odbywało się na placu przy kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Chęcinach, atrakcyjnie usytuowanym u stóp Góry Zamkowej. Scenę ustawiono na tzw. Skarpach, które służą m.in. celom artystycznym i różnego typu prezentacjom.
Uroczystość rozpoczęło widowisko przygotowane przez uczniów szkół z gminy Chęciny, złożone z fragmentów nauczania Jana Pawła II, jego poezji oraz poezji o polskim Papieżu. Wystąpił także szkolny chór „Cantata” pod kierunkiem Edyty Bobryk. Jana Pawła II i jego obecność na Kielecczyźnie, wspominali m.in. ks. Mirosław Kaczmarczyk, dziekan dekanatu chęcińskiego i burmistrz Chęcin Robert Jaworski.
Koncert zespołu „Śląsk” poprzedziło wprowadzenie historyczne na temat zespołu, działającego w Polsce od 1953 r. Artyści swój występ rozpoczęli od „Gaude Mater Polonia” i „Bogurodzica”, następnie zaprezentowali pieśni religijne, maryjne, patriotyczne, a także nawiązujące do tradycji i kultury polskiej. Publiczność włączała się spontanicznie w wykonanie niektórych pieśni, np. „Barki”. Były także utwory wielkich klasyków, m.in. Mozarta, Schuberta, Haendla.
„Koncert, który jest opowieścią o całym pontyfikacie Jana Pawła II od chwili jego wyboru na Stolicę Apostolską po śmierć, jest zawsze wielkim przeżyciem, szczególnie w tak pięknym wykonaniu” – powiedzieli KAI Elżbieta i Stefan Starzowie z chęcińskiej parafii.
Organizatorami koncertu byli: Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Urząd Gminy i Miasta Chęciny.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” został założony w 1953 r. przez Stanisława Hadynę – obecnie nosi imię założyciela. W pierwszym okresie w latach 1953 – 1957 liczył on ponad stu chórzystów i tancerzy. Większość z nich nie była profesjonalistami. Pierwszy oficjalny występ Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odbył się 6 listopada 1954 r. w Warszawie w Hali Mirowskiej. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, później jego repertuar został rozszerzony o utwory z innych regionów Polski, a nawet opery, oratoria i muzykę sakralną.
Zespół „Śląsk” nagrał kilkadziesiąt płyt, koncertował na obu półkulach – w 44 krajach. Dał 7 tys. koncertów. W 2007 r. zespół uzyskał status narodowej instytucji kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.