Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kaliskiej
12 września 2010 | 13:20 | ek Ⓒ Ⓟ
W sobotę popołudniu rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kaliskiej. Powitanie obrazu miało miejsce na placu przed Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Obraz Matki Bożej przyjechał do Kalisza z archidiecezji łódzkiej. Przed kaliską bazyliką obraz przywitali biskupi kaliscy: bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski. W uroczystej procesji obraz został przeniesiony na ołtarz, przy którym Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odprawił Mszę św. w asyście kard. Józefa Glempa, kard. Henryka Gulbinowicza, kilkudziesięciu biskupów i kilkuset kapłanów.
Witając kopię cudownego wizerunku bp Napierała podkreślił, że głównym celem nawiedzenia obrazu Matki Bożej jest odnowa wiary i życia każdego katolika. – Odnowa wiary w Boga to ważne dziś zadanie. Wszak żyjemy i obracamy się w świecie, który na wszelkie sposoby Boga i znaki Jego obecności usuwa z przestrzeni życia społecznego – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zaznaczył, że odnowa wiary ma przejawiać się w powrocie do normalności poprzez powrót do modlitwy, do uczestniczenia w niedziele i święta we Mszy św., do pojmowania rodziny jako wspólnoty osób opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety, do pojmowania życia ludzkiego i jego obrony na wszystkich etapach istnienia od poczęcia do naturalnej śmierci. – Oto Matko nasz program. Sprowadza się on do dążenia, by żyć wiarą i według niej kształtować codzienne życie – stwierdził biskup kaliski.
Homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który przypomniał działanie Maryi w polskich dziejach. Wskazał, że chrześcijanin powinien być nowoczesny, a nowoczesnością nazwał wszystko to, co jest dobre, mądre i piękne.
– Przy Tobie Matko rozpoznajemy, że niezmiennie nowoczesnym jest pochylenie się z troską nad życiem człowieka od jego początku aż do jego naturalnego dopełnienia się. Przy Tobie rozpoznajemy Matko, że nowoczesnym jest budowanie wspólnoty rodziny na trwałym fundamencie małżeństwa kobiety i mężczyzny. Przy Tobie rozpoznajemy Matko, że nowoczesnym jest zachowanie uczciwych zasad w życiu społecznym. To są nowoczesne zasady życia. Naucz nas Matko w tym czasie spotkań przy Tobie, że i dzisiaj możemy być nowocześni jako uczniowie Twojego Syna i poprowadź nas w tę nowoczesność – powiedział kaznodzieja.
Na zakończenie Mszy św. Prymas Polski życzył wiernym diecezji kaliskiej, aby czas nawiedzenia był okresem wzrostu duchowego wszystkich. – Pani Jasnogórska nie przestawaj podczas tej drogi nawiedzenia ukazywać wszystkim Twojego Syna, nie przestawaj przybliżać ich do sakramentów Jego Ciała i Krwi, nie przestawaj uczyć wzajemnego zaufania, braterstwa, solidarności, odpowiedzialności za dobro wspólne, którym jest Polska i Kościół. Niech Maryja uczy nas umiejętności budowania kompromisów, a nie budowania konfliktów – mówił abp Józef Kowalczyk.
Uroczystość uświetniło 19 chórów i 4 orkiestry z diecezji kaliskiej. Po Mszy św. obraz został przeniesiony do Sanktuarium św. Józefa, gdzie pozostanie do niedzieli, a stamtąd uda się do dekanatu stawiszyńskiego.
Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej potrwa 14 miesięcy i zakończy się 23 października 2011 r. w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.