Sieraków: abp Gądecki poświęcił tablicę upamiętniającą kapłana męczennika
11 września 2010 | 09:15 | bt Ⓒ Ⓟ
Do tego, by nie dać się „rozmienić na drobne” zachęcał abp Stanisław Gądecki 10 września w Sierakowie, gdzie poświęcił tablicę upamiętniającą bł. ks. Narcyza Putza. Pochodzący z tego miasta błogosławiony jest jednym ze 108 męczenników II wojny światowej beatyfikowanych 1999 r. przez Jana Pawła II.
Tablicę upamiętniającą bł. ks. Narcyza Putza umieszczono w kościele pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Sierakowie. Jej uroczystego poświęcenia dokonał metropolita poznański 10 września przed wieczorną Mszą św., podczas której dziękowano za tego jednego z najwybitniejszych synów ziemi sierakowskiej, za sto lat istnienia Banku Spółdzielczego w tym mieście oraz za setną rocznicę wybudowania Domu Katolickiego.
W homilii abp Gądecki podkreślił m.in., że błogosławiony „oprócz pracy duszpasterskiej, wszędzie, gdzie posługiwał jako kapłan, był bardzo pozytywnie nastawiony do działalności społecznej”, mając „zdolność do łączenia materii i ducha”. Z jednej strony, jak zauważył metropolita poznański, ks. Putz był „bardzo pogodny w stosunkach z ludźmi”, a z drugiej „był człowiekiem wielkiej pracy organizacyjnej”, co pozwoliło mu dokonać m.in. „dzieła powołania aż trzech nowych parafii w Poznaniu”. Przy tym cały czas ten „ojciec biednych”, bardzo troszczył się o najuboższych parafian.
Abp Stanisław Gądecki zaznaczył również, że ks. Narcyz Putz aresztowany w 1939 r. przez hitlerowców „nie pozwolił złamać swojego ducha i pozostał przewodnikiem duchowym dla innych współwięźniów oraz wzorem znoszenia cierpień w duchu poddania się woli Bożej”. Natomiast jako więzień obozów koncentracyjnych Dachau i Gusen „znosił piekło obozowe z nieprzeciętną pogodą ducha, którą czerpał z modlitwy”.
Ks. Narcyz Putz. urodził się 28 października 1877 r. w Sierakowie. Po ukończeniu gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu w 1898 r. rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Poznaniu. 15 grudnia 1902 r. przyjął święcenia kapłańskie i został powołany na stanowisko wikariusza do Boruszyna. Następnie pełnił posługę duszpasterską w parafii w Szamotułach i we Wronkach, a w 1915 r. został proboszczem parafii Mądre koło Środy Wlkp. Kolejne probostwa ks. Putza to parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Bydgoszczy i, od 1925 r., parafia św. Wojciecha w Poznaniu. Tam podjął również dzieło tworzenia trzech nowych poznańskich parafii: na Winiarach, na Sołaczu i Naramowicach.
9 listopada 1939 r. został aresztowany i umieszczony w Forcie VII w Poznaniu, gdzie doświadczył wiele nienawiści ze strony znęcających się nad nim esesmanów. Te doświadczenia nie zdołały go jednak złamać. 25 kwietnia 1940 r. został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie otrzymał numer obozowy 22064, a następnie do obozu w Gusen, gdzie pracował w kamieniołomach i przy budowie obozu.
Ks. Putz był tam prawdziwym ojcem i opiekunem duchowym dla innych więźniów. Po kryjomu organizował modlitwy i nabożeństwa, budził nadzieję i chęć przetrwania. 8 grudnia wraz z innymi kapłanami powtórnie przewieziono go do Dachau, gdzie również znosił piekło obozowe z nieprzeciętną pogodą ducha. Czerpał ją z modlitwy, a szczególnie z Drogi Krzyżowej.
Zmarł, oficjalnie na zapalenie płuc, w szpitalu obozowym 5 grudnia 1942 r., a jego ciało zostało spalone w krematorium.
Ks. Narcyz Putz został zapamiętany jako bardzo gorliwy i pobożny kapłan, otaczający w swojej pracy duszpasterskiej szczególną opieką ludzi biednych oraz odznaczający się wielkim kultem do Męki Pańskiej i do Najświętszej Marii Panny. Heroizm wiary i świętości życia tego kapłana przyczynił się do wszczęcia jego procesu beatyfikacyjnego jako Sługi Bożego. Został on beatyfikowany 13 czerwca 1999r. w Warszawie, jako jeden ze 108 męczenników II wojny światowej, podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.