Kielce: szkoły katolickie na wystawie o szkołach miejskich
10 września 2010 | 18:09 | dziar Ⓒ Ⓟ
Historię kilku szkół katolickich oraz innych szkół miejskich można poznać na wystawie otwartej dzisiaj w Muzeum Historii Kielc. Wystawa, adresowana głównie do młodzieży szkolnej i osób zainteresowanych historią miasta, potrwa do 15 grudnia.
Ekspozycja jest poświęcona w całości historii szkół kieleckich w XIX/XX wieku. Na wystawie zgromadzono liczne pamiątki, fotografie, dokumenty związane z działalnością wybranych szkół.
Do najciekawszych eksponatów należą stare drewniane ławki, zeszyty, książki i pamiętniki uczennic z lat 20. XX wieku oraz dokumenty z archiwów szkolnych, m.in. Kroniki Stowarzyszenia Wychowanków Kompletów Tajnego Nauczania. Fotografie ukazują uczniów, nauczycieli oraz osoby związane z codziennym życiem placówek. – Chcemy przywołać historię szkół, których tradycja sięga w XIX wieku oraz tych, które obecnie nie istnieją, ale pamięć o nich jest wciąż żywa” – mówi Zofia Rutkiewicz z Muzeum Historii Kielc.
Na wystawie pokazano dzieje: Gimnazjum Żeńskiego im. św. Kingi, Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. St. Kostki, Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika.
Szkoły katolickie należą do najstarszych i wciąż chętnie wybieranych przez mieszkańców Kielc.
– Być uczennicą ‘Kingi’ to była nobilitacja, być wychowanką niezapomnianej dyrektor Marii Elżbiety Opielińskiej to zaszczyt” – mówi KAI Amelia Barbara Sołtysiak, absolwentka Gimnazjum św. Kingi. – „Dyrektorka matkowała swoim uczennicom, grono pedagogiczne wiedziało, jak uczyć i jak wychowywać. Należało się do Sodalicji Mariańskiej i harcerstwa, a koła zainteresowań, lekcje języków obcych i tańca rozwijały talenty, kształtowały kulturę bycia, elegancję. Szkoła uczyła myśleć i formułować myśli, a nie tylko stawiać krzyżyki przy prawidłowej odpowiedzi” – dodaje, wspominając m.in. brawurowe ratowanie sztandaru szkolnego w 1939 r. Szkoły po II wojnie światowej nie udało się reaktywować.
Tzw. „Biskupiak” liczy swoją historię od 1927 r., gdy powołano najpierw Prywatne Gimnazjum Męskie w Kielcach im. św. Stanisława Kostki – z internatem, dobrym zapleczem i kadrą wspomaganą przez wykładowców Seminarium. Od 1932 r. szkoła funkcjonowała jako 8-letnie gimnazjum, a w 1933 r. dołączyła szkoła podstawowa. W 1949 r. szkołę przejęły władze komunistyczne. W 1992 diecezja kielecka odzyskała dawny budynek, a Towarzystwo Szkoły Katolickiej reaktywowało placówkę. Najpierw powstało Katolickie LO im św. St. Kostki i Katolicka Szkoła Podstawowa, a po reformie oświaty – Katolickie Gimnazjum.
Szkołę nazaretańską powołano w 1939 r. – w tym celu bp Czesław Kaczmarek sprowadził Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu do Kielc. W chwili zamknięcia w 1960 r. przez ówczesne władze oświatowe PRL, była to największa szkoła podstawowa w Kielcach. Reaktywowano ją w 2001 roku, po 40 latach od kasacji. Obecnie jest to Zespół Szkół, z którego liceum w 2009 r. uzyskało status najlepszego w województwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.