Gorzów Wlkp.: bp Regmunt odznaczył świeckich „Zasłużonych dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”
10 września 2010 | 11:05 | wm Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, której przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt uczczono 9 września rocznicę konsekracji gorzowskiej fary.
Uroczyste obchody konsekracji kościoła stały się okazją do uhonorowania katolików świeckich. Bp Regmunt wręczył wyróżnienia 33 osobom m.in animatorom ruchów i stowarzyszeń katolickich, organistom i zakrystianom. Wśród wyróżnionych znalazły się osoby zaangażowane w pracę charytatywną oraz w budowę i renowację kościołów.
W tym roku odznaczeni zostali m.in. Hanna Brzezińska – prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z parafii Podwyższenia Krzyża w Sulechowie, Alicja Cieślak – doradca życia rodzinnego z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, Jerzy Franciszek Ćwiek – organista z parafii w Raculi, Tadeusz Kolańczyk – prezes Chóru „Beati Cantores” z parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, Grażyna Kucharczyk – katechetka z Parafii Tuplice, Marek Lewandowski – dyrektor Hospicjum św. Kamila z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Wincenty Misztak – prezes Związku Sybiraków z Rzepina, Michał Pabierowski – organista z parafii w Szlichtyngowej, Krzysztof Andrzej Sroczyński – przewodniczący Rady Powiatu z parafia Racula, Jerzy Stępień – założyciel bractwa trzeźwości z parafii Stare Polichno.
Podczas uroczystości bp Regmunt przypomniał historię katedry Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim.
Kościół wybudowany został w 1296 r., a konsekracji dokonano w 1303 r.. Jako świątynia katolicka funkcjonował ponad 250 lat, potem nadeszły czasy Reformacji. Do 1945 roku katedra należała do luteran, następnie przeszła w ręce polskich katolików. W 1962. r. bp Wilhelm Pluta zbudował nowy ołtarz i dokonał ponownego poświęcenia kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.