Dziewczynka w krakowskim „Oknie życia”
09 września 2010 | 22:39 | ah/ms Ⓒ Ⓟ
Kilkudniowe niemowlę pozostawiono 9 września w krakowskim „Oknie Życia” przy ul. Przybyszewskiego 39. Dziewczynkę przewieziono do Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Pozostawieni przed miesiącem w „Oknie Życia” chłopcy zostali już wypisani ze szpitala i zamieszkali w rodzinie adopcyjnej. Bardzo dobra współpraca między ośrodkiem adopcyjnym a sądem, którą zawsze podkreślała dyrektor ośrodka adopcyjnego „Dzieło Pomocy Dzieciom” Katarzyna Mader, pozwalała najczęściej umieszczać dzieci w rodzinach adopcyjnych zaraz po wyjściu ze szpitala, na podstawie podjętej przez sąd decyzji o preadopcji.
Od otwarcia w 2006 r. krakowskiego – pierwszego w Polsce – „Okna Życia”, pozostawiono w nim już 14 noworodków. W całym kraju powstało od tego czasu już ponad 40 takich miejsc. Dzięki nim już ponad 30 porzuconych noworodków trafiło do rodzin adopcyjnych. Okno Życia powstało w pierwszą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II, który zawsze bronił dzieci i ich matek. To on, będąc metropolitą krakowskim, założył pierwszy w Polsce Dom Samotnej Matki.
„Okno Życia”, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając go na niebezpieczeństwo, otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Wewnątrz okna jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry nazaretanki. Siostry natychmiast dzwonią po pogotowie i do czasu jego przyjazdu zajmują się dzieckiem. Optymalne warunki oczekiwania na karetkę zapewnia podarowany przez anonimowego ofiarodawcę inkubator.
Okno powstało, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Siostry apelują do kobiet, które ukrywają ciążę i nie chcą rodzić w szpitalu, że mogą zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.