Nie budujmy państwa bez Boga
08 września 2010 | 17:50 | bt/ms Ⓒ Ⓟ
Przed grożącym dzisiaj całkowitym wyeliminowaniem religii z życia publicznego, ostrzegał bp Zdzisław Fortuniak 8 września – w święto Narodzenia NMP – w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Lubaszu. W miejscu tym podczas tegorocznych uroczystości odpustowych obchodzona jest 10. rocznica koronacji cudownego wizerunku Maryi.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak przewodniczył 8 września w położonym w północnej Wielkopolsce sanktuarium w Lubaszu Eucharystii dla rolników, podczas której poświęcił ziarno pod zasiewy, „aby było błogosławione i wydało plon stokrotny”.
W homilii bp Fortuniak podkreślił „szczególny wyraz czci Maryi obecny w naszej polskiej pobożności”. Potwierdzeniem tego faktu, jak zauważył, jest m.in. to, że „najstarsza polska pieśń religijna i pierwszy hymn narodowy, to pieśń maryjna «Bogurodzica»”, „najstarsza organizacja religijna ludzi świeckich w Polsce, to Bractwo NMP przy kościele św. Marka w Krakowie”, a „pierwszym polskim wydrukowanym tekstem są słowa modlitwy «Zdrowaś Maryjo»”. Przypomniał też, że „pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej poza Rzymem, to koronacja Matki Bożej Częstochowskiej”. „W ten ciąg historii naszej pobożności wpisane zostało również sanktuarium w Lubaszu, gdzie doznaje czci Maryja jako Królowa Rodzin” – zaznaczył kaznodzieja.
Bp Fortuniak podał też Maryję jako „przykład prawdziwości tego wszystkiego, co człowiek ma obiecane od Boga”. „Ona jest pierwszą spośród nas, w której widać pełną realizację dzieła odkupienia” – zaznaczył biskup podkreślając jednocześnie, że „Maryja szła przez życie w zawierzeniu, że Bóg z tymi, którzy Go miłują współdziała we wszystkim dla ich dobra”.
Trzeba o tym pamiętać, jak zaznaczył kaznodzieja, szczególnie dzisiaj, gdy również w Polsce „głosi się, że Bóg, że życie religijne może być obecne tylko w sferze osobistej, prywatnej obywateli”, natomiast „życie publiczne ma się oprzeć na nieobecności religii, bez Boga”. „Spadkobiercy ideologii marksistowskiej razem z liberałami dążą do całkowitego wyeliminowania religii z życia publicznego” – stwierdził bp Fortuniak dodając, że nie chce się przy tym „pamiętać, do czego doprowadziło budowanie państw bez Boga”, przemilczając „obozy koncentracyjne z krematoriami i gułagi, i Sybir, i doły śmierci”.
Rozpoczęty 4 września Wielki Odpust Maryjny w Lubaszu, któremu towarzyszy hasło: „Maryjo – ucz nas Miłości!”, potrwa do 12 września. Przeżywany jest on w tym roku jako dziękczynienie za ponowną koronację słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin, która miała miejsce w 2000 r. „Dziękujemy Bogu za dar Maryi w Jej cudownym wizerunku, jakim zechciał on nas obdarzyć w Lubaszu” – podkreślił w rozmowie z KAI ks. kan. Symplicjusz Nowak, kustosz sanktuarium. Jak zaznacza ks. Nowak, to dziękczynienie nie ogranicza się jedynie do wrześniowych uroczystości odpustowych. W ciągu całego roku bowiem lubaskie sanktuarium odwiedza tysiące czcicieli Matki Bożej, często z całymi rodzinami. „Przybywa tu też wiele małżeństw, by prosić o dar potomstwa” – zaznacza kustosz.
Podczas tegorocznych uroczystości odpustowych w Lubaszu zostanie odprawiona jeszcze m.in. 11 września o godz. 18 Msza św. dla małżonków z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, której przewodniczyć będzie Prymas senior abp Henryk Muszyński. Uroczystości zakończą się 12 września Mszą św. o godz. 11.30, którą odprawi bp Tadeusz Werno, biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Lubasz to miejscowość leżąca w północnej Wielkopolsce, na skraju Puszczy Noteckiej. Tu przed wiekami miała objawić się leśnikowi Maryja, obiecując wszelakie łaski wszystkim, którzy będą się na tym miejscu modlić. Dziś na Krasnym Wzgórzu w Lubaszu wznosi się sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem.
Pierwsza wzmianka o namalowanym na dębowych deskach cudownym obrazie Maryi Królowej Rodzin pochodzi z 1553 r. Początkowo był on umieszczony w drewnianym kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Zygmunta, ufundowanym w XII w. Po pożarze świątyni w 1664 r., z którego obraz ocalał, na tym samym miejscu, w latach 1750-1761, wzniesiono obecny późnobarokowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W głównym ołtarzu świątyni znajduje się cudowny wizerunek Madonny, na co dzień przysłonięty późnobarokowym obrazem przedstawiającym Zwiastowanie NMP. Umieszczono go tu w wigilię Narodzenia NMP (7 września 1761 r.).
Postacie Jezusa i Maryi przyozdobiono po raz pierwszy srebrnymi sukienkami i koronami w drugiej połowie XVIII w., jako dziękczynienie za łaski otrzymywane za pośrednictwem królowej Rodzin. Ponownej koronacji cudownego obrazu w roku jubileuszowym 2000 dokonał abp Juliusz Paetz, ówczesny metropolita poznański, po kradzieży koron i sukienek przez złodziei w 1984 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.