Rozpoczął się montaż pomnika bp. Czesława Kaczmarka
07 września 2010 | 17:15 | dziar/ms Ⓒ Ⓟ
Na placu przy kieleckiej bazylice ekipa kamieniarska rozpoczęła montaż pomnika bp. Czesława Kaczmarka, oskarżonego w PRL o szpiegostwo, więzionego i torturowanego. Uroczyste poświecenie monumentu odbędzie się 16 października.
W ciągu dwóch dni zainstalowany zostanie cokół z czerwonego granitu, w otoczeniu kostki granitowej. Potem będzie montowanie samego pomnika.
Pracom przyglądają się przechodnie. „Nareszcie ten znieważony biskup doczeka się pomnika w swoich Kielcach. Dzięki takim akcjom, jak zbieranie pieniędzy na pomnik, nie słyszy się już słowa «kontrowersyjny»” – mówi KAI kielczanka Danuta Jura.
Pomnik powstaje ze składek zbieranych podczas społecznych zbiórek od jesieni 2009 r. i wsparcia sponsorów. Małgorzata Sołtysiak z Klubu Inteligencji Katolickiej, szefowa Komitetu ds. Budowy Pomnika Biskupa Czesława Kaczmarka informuje, że zostało już zebrane nieco ponad 100 tys. zł, czyli niemal cała kwota niezbędna do pokrycia kosztów budowy pomnika, które wynoszą nie więcej niż 110 tys. zł. Małgorzata Sołtysiak zakłada, że do końca miesiąca uda się zebrać brakującą sumę.
„Zbiórka, pomimo tragedii powodzi i związanych z tym potrzeb i mroźnych miesięcy zimowych, kiedy trudno było dyżurować z puszkami w kościołach, przebiegała bardzo pomyślnie” – ocenia Sołtysiak w rozmowie z KAI.
Zdecydowana większość zgromadzonych funduszy, ponad 70 proc., pochodzi od indywidualnych darczyńców – wiernych diecezji kieleckiej, którzy pamiętają bp. Kaczmarka i okoliczności sfingowanego procesu. Inicjatywę wsparli finansowo m.in. trzej biskupi kieleccy, NSZZ Solidarność w Kielcach, przedsiębiorstwa państwowe i firmy prywatne.
Montaż postumentu z brązu, przedstawiającego postać biskupa Czesława Kaczmarka, będzie ukończony do pierwszych dni października. Autorem pomnika jest prof. Stanisław Słonina, rzeźbiarz z Warszawy.
Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika, połączone z sesją naukową dotyczącą posługi bp. Kaczmarka i jego wkładu w powojenny obraz Kościoła w Polsce, odbędzie się 16 października.
Czesław Kaczmarek był biskupem kieleckim w latach 1938–63. Oskarżony w PRL w 1951 r. o szpiegostwo i działalność antypaństwową, więziony i torturowany przez 2 lata i 8 miesięcy, w pełni zrehabilitowany decyzją Prokuratora Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w 1990 r., nazywany jest „męczennikiem komunizmu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.