Kraków: 10 września odsłonięcie tablicy upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku
07 września 2010 | 09:46 | led Ⓒ Ⓟ
10 września o godz. 17.00 uroczystą Mszą Św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, rozpoczną się uroczystości związane z osłonięciem tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiej – poinformował ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii na Wawelu.
Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. odprawioną w katedrze wawelskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza w intencji wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiej. „Po nabożeństwie nastąpi zejście do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie będziemy się modlić, nastąpi również poświęcenie tablicy” – powiedział ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii na Wawelu.
Na tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem widnieją słowa „Corpora dormiunt, vigilant animae” – "ciała śpią, dusze czuwają". Ten sam napis znajduje się na baldachimie nad wyjściem z grobów królewskich w katedrze wawelskiej. Tablicę zaprojektowała Marta Witosławska, krakowska architekt, która jest także autorką sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. Pod napisem na tablicy można przeczytać zdanie: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010”.
Na tablicy umieszczone zostały także nazwiska wszystkich ofiar katastrofy – najpierw Marii i Lecha Kaczyńskich, później Ryszarda Kaczorowskiego i kolejno alfabetycznie pozostałe nazwiska tragicznie zmarłych osób.
Tablica o wymiarach 193 cm na 115 cm wykonana jest z gładkiego różowego piaskowca. Ten rodzaj kamienia uzyskał akceptacje konserwatora zabytków. Jej koszt wyniesie ok. 15 tys. zł. i zostanie pokryty z budżetu państwa.
Wykonanie tablicy zlecił na początku lipca Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, a następnie w połowie sierpnia przekazał ją kard. Stanisławowi Dziwiszowi, który jest gospodarzem Katedry na Wawelu.
Tablice sporządził Jan Siuta, krakowski rzeźbiarz, który wykonał również sarkofag pary prezydenckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.