Pelplin: Rada KEP Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego
06 września 2010 | 14:43 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W Pelplinie odbyło się 6 września posiedzenie wyjazdowe Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego. Gospodarzem spotkania był przewodniczący Rady biskup włocławski Wiesław Mering.
Posiedzenie odbyło się w budynku Muzeum Diecezjalnego. Witając zebranych bp pelpliński Jan B. Szlaga podkreślił, że tematyka obrad Rady ds. Kultury zawsze jest ważna i potrzebna, by „kultura mogła się pogłębiać, żeby krzepła i żeby wzrastała w naszą świadomość”. Uczestnikom życzył, by każde takie spotkanie pomogło księżom dbać o zabytki, tworzyć nowe dzieła sztuki, odważnie występować na płaszczyźnie kultury, gdyż praca Rady służy duszpasterzom. Hierarcha zauważył, że zabytki pomagają dostrzec piękno w tym, co stare, a co kryje w sobie kultura sakralna.
Przewodniczący Rady bp Wiesław Mering tłumaczył, że Pelplin został nie przypadkowo wybrany na to posiedzenie. Ze względu na wzorcową troskę Kościoła w Pelplinie o dziedzictwo kulturowe, szczególnie katedrę. Hierarcha powiedział, że zabytki Pelplina sprawiają, iż jest on „unikatem nie tylko na skalę polską, ale w ogóle światową”. Świadczy o tym m.in. jedyny w Polsce, znajdujący się w Pelplinie egzemplarz Biblii Gutenberga.
Biskup włocławski wskazał na trzy podstawowe zadania Rady. Jest to obserwacja tego, co się dzieje we współczesnej kulturze sakralnej, a w razie zjawisk niepokojących informowanie o tym Konferencji Episkopatu Polski. Zadaniem Rady jest też „współdziałanie ze wszystkim, co jest dobre w kulturze”, a także współpraca z władzami państwowymi w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Hierarcha dobrze ocenił tę współpracę w ostatnich 7 latach, gdy przewodzi Radzie i odbywa spotkania z kolejnymi ministrami kultury.
Wśród obecnych na spotkaniu był biskup bydgoski Jan Tyrawa. „Spotykamy się w Pelplinie, aby pokazać dziedzictwa kulturowe i ochronę zabytków” – powiedział. Wspominał ks. prof. Janusza Pasierba, który ukazywał światu piękno Pelplina, a który był kapłanem pelplińskim i bardzo zasłużonym orędownikiem ochrony zabytków. Stwierdził, że „nie mamy dziś w Polsce innego dziedzictwa poza sakralnym” o tak dużym i rozmiarze i walorach artystycznych. Przypomniał, że świeckie budowle, w tym pałace, zostały w większej mierze zniszczone. „Chcemy pokazywać piękno, chronić, gromadzić zabytki” – dodał bp Tyrawa.
W skład Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego wchodzą biskupi, księża, siostra zakonna oraz osoba świecka. Gospodarzem pelplińskiego spotkania był ks. kan. Wincenty Pytlik, diecezjalny konserwator zabytków w Pelplinie i członek Rady.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.