Kościół nie jest abstrakcją, ale wspólnotą ludzi
05 września 2010 | 19:15 | ks. is/ms Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium maryjnym w Lubiszewie koło Tczewa, uroczystości ku czci Matki Bożej Pocieszenia i Mszy św. przewodniczył w niedzielę 5 września biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii powiedział, że „Kościół nie jest abstrakcją, ale wspólnotą ludzi”.
Tysiące pielgrzymów wzięło udział we Mszy św. W pierwszej części homilii biskup pelpliński nawiązał do roli Maryi w tajemnicy zbawienia i w życiu Kościoła oraz do licznych form kultu maryjnego.
Podejmując tematykę współczesnego życia w Polsce kaznodzieja odniósł się do obchodów 30-lecia „Solidarności”. Wyraził niepokój, że na Mszy św. 31 sierpnia w Gdańsku były transparenty sprzeczne z duchem jedności, jaki cechuje liturgia. Hierarcha podkreślił, że „przy Ołtarzu Pańskim mamy uczyć się prawdy” a chrześcijanin powinien czuć się zobowiązany do uczestniczenia zgodnie z nią w życiu społecznym swojej Ojczyzny.
Bp Szlaga apelował, aby życie społeczne „napełniać treścią chrześcijańską”. Nawiązując zaś do sprawy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, kaznodzieja powiedział, że to, co tam się dzieje „przestało być wydarzeniem religijnym” a jest wydarzeniem gorszącym. „Prawda powinna wziąć górę nad wszystkim, co jest tylko emocją” – stwierdził i dodał, że kierowanie się prawdą powinno cechować życie zawodowe, rodzinne i społeczne katolików.
Biskup pelpliński odniósł się do pojawiającego się co jakiś czas na nowo głosu, że Kościół miesza się do polityki. Stwierdził, że „mieszanie się” wskazuje na działanie nieuprawnione. Mówienie o mieszaniu się Kościoła do polityki nazwał „mówieniem językiem starego, przebrzmiałego mitu”, gdyż „Kościół jako wspólnota ludzi wierzących jest obecny w życiu wspólnym, społecznym”. Myślenie o Kościele, że są to księża i biskupi nazwał błędem. Przypomniał, że duchowni biorą udział w życiu politycznym, choćby przez udział w wyborach. Dodał, że członkowie Kościoła, duchowni i świeccy, biorą nieustanny udział w życiu społecznym, gdyż jest to „wspólnota ludzka” a do niej należą również katolicy. Stąd głos ich „nie jest mieszaniem się do polityki”. Bp Szlaga zauważył, że takich określeń w stosunku do wierzących używają ludzie, którzy „chcą się pozbyć niewygodnego dla siebie partnera a może konkurenta”.
Biskup pelpliński podkreślił, że „Kościół nie jest abstrakcją, nie jest wspólnotą, która gromadzi się w zakrystii i broń Boże tylko drzwi otworzyć”. „Kościół jest wspólnotą złożoną z ludzi, dlatego mamy czuć się odpowiedzialni za wspólnotę, którą tworzymy – dodał.
Na uroczystości przybyli również piesi pielgrzymi z sąsiednich parafii. Obchody odpustowe połączone były z parafialnym dziękczynieniem za tegoroczne plony.
W sanktuarium w Lubiszewie czczona jest figura Matki Bożej Pocieszenia. Rzeźba Madonny z Dzieciątkiem powstała około 1380 roku w Pomorskim Warsztacie Madonn. Rzeźba należy do tzw. Madonn na lwach. Koronacja papieskimi koronami odbyła się w 1997 r. Korony poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w Gnieźnie tego samego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.