Kto odrzuca Boga, odrzuca wieczne istnienie
05 września 2010 | 18:30 | eg/ms Ⓒ Ⓟ
„Tylko wiara nie zniewala i nie zawodzi. Odrzucając Boga, odrzucasz to, co stałe i niezmienne, odrzucasz wieczne istnienie” – mówił biskup Roman Marcinkowski podczas Mszy św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku w diecezji płockiej, inaugurującej XII Dożynki Powiatu Płockiego.
„Dlaczego tu jesteśmy? Dlaczego nie odeszliśmy od Jezusa? Bo wierzymy w Boga w chwilach zwątpienia i próby. Wiemy, że wierzyć trzeba, gdy dziś prawda i fałsz znaczą to samo, a dobro i zło mają tę samą wartość. Jezus pytał apostołów: `Czy i wy chcecie odejść?` Po 20. wiekach chrześcijaństwa wciąż słyszymy to pytanie. Bóg nie jest terrorystą i sędzią, to ludzie tak postępują, On pyta: `Czy i wy chcecie odejść`?” – powtarzał hierarcha.
Przypomniał także 33 chilijskich górników, uwięzionych pod ziemią, którzy poprosili o różaniec, obrazek święty i krzyż. – Nie wyobrażam sobie, żeby z pięknych miejsc miał zniknąć krzyż – mówił
W swej dożynkowej homilii dziękował rolnikom i wszystkim osobom pracującym w rolnictwie, „za ich pracę, za chleb codzienny, za krzyże i figurki przy drogach, za pomysłowość i kunszt dożynkowych wieńców”. Swoim podziękowaniem objął także strażaków „za bezinteresowny dar z siebie dla drugich, za wierność słowom, które zdobią sztandary” oraz za pomoc okazywaną Kościołowi.
„Dziś przynosimy i składamy na ołtarzu owoc całorocznej pracy rolnika, jego trud. Ziemia wydała swój plon, a rolnik objął tę ziemię swoją miłością i troską. To wy, drodzy rolnicy, tak bardzo jesteście zależni od Boga, Stwórcy nieba i ziemi. To z nieba pochodzi woda i słońce, to Bóg powoduje wzrost plonów. Pogoda przypomina o zależności człowieka od Boga” – mówił bp Marcinkowski.
Prosił, aby w dniu rolniczego święta wszyscy na nowo zauważyli ziemię – matkę i żywicielkę. Podkreślał, że „ziemia jest jak ołtarz, jak warsztat pracy, przy którym stoi rolnik”. Jako warsztat pracy nie ma sobie równego. Przekonywał, że „bez tego warsztatu stanęłaby praca przy innych warsztatach.
Bp Marcinkowski przypomniał także gest Papieża Jana Pawła II, który z szacunkiem i miłością całował ziemię kraju, do którego pielgrzymował: „Bo ziemia jest w jakimś sensie świątynią. Ona jest błogosławieństwem. Bo bez niej nie daje się żyć. Bez własnej ziemi człowiek staje się koczownikiem i nigdy nie jest u siebie. Tym, co nas Polaków łączy, oprócz języka i religii, jest ziemia. Tu rozgrywa się nasza historia, tradycja, kultura. Wincenty Witos mówił: `Ile ziemi, tyle Ojczyzny`. Ziemia to nie tylko wartość materialna, to jakość” – akcentował hierarcha.
W trakcie Mszy św. poświęcił wieńce z wszystkich 15 gmin powiatu płockiego oraz sołectw gminy Bielsk. Po Mszy św. uczestnicy dożynek mogli obejrzeć obrzęd dożynkowy w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki częstowali starostowie Zofia Jankowska i Wojciech Reszczyński, wyróżniający się w produkcji rolnej mieszkańcy gminy Bielsk, starosta powiatu płockiego Piotr Zgorzelski i wójt gminy Bielsk Józef Rozkosz.
Ponadto dożynki były okazją do przyznania odznaczeń państwowych, resortowych i samorządowych wyróżniającym się rolnikom oraz osobom związanym z rolnictwem. Po części oficjalnej na scenie wystąpiły zespoły z Ukrainy i Bielska. Na zakończenie wystąpili Roberto Zucaro i Larysa Tsoy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.