Kard. Gulbinowicz na 10. rocznicy koronacji Królowej Rodzin w Lubaszu
05 września 2010 | 16:44 | bt/ms Ⓒ Ⓟ
Wszystkie polskie rodziny i poczęte dzieci zawierzył Matce Bożej Królowej Rodzin kard. Henryk Gulbinowicz. Emerytowany metropolita wrocławski 5 września przewodniczył Eucharystii sprawowanej podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium w Lubaszu, przypadających w 10. rocznicę koronacji znajdującego się tu od prawie 250 lat cudownego wizerunku Maryi.
Przed Mszą św., która była głównym punktem uroczystości, został poświęcony dzwon św. Józefa ufundowany dla sanktuarium przez parafian w 10. rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Królowej Rodzin z Lubasza oraz tutejszego proboszcza ks. kan. Symplicjusza Nowaka w 41. rocznicę jego święceń kapłańskich.
Witając przybyłego do wielkopolskiego sanktuarium emerytowanego metropolitę wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza, ks. kan. Symplicjusz Nowak, kustosz sanktuarium, przypomniał, że dostojny pielgrzym obchodzi w tym roku 60-lecie święceń kapłańskich, 40-lecie sakry biskupiej i 25-lecie kardynalatu.
„W tej Mszy św. za pośrednictwem Matki Bożej Królowej Rodzin polecamy wszystkie rodziny prosząc o opiekę Maryi dla nich” – modlił się kardynał. Zawierzył też Matce Bożej Lubaskiej „wszystkie poczęte dzieci” prosząc, „aby ujrzały światło dnia” oraz tych, „którzy odeszli już do domu Ojca, jeżeli jeszcze nasza modlitwa jest im potrzebna”. Eucharystia sprawowana była na znajdującym się przed sanktuarium Placu Koronacyjnym, który od 2005 r. nosi imię Jana Pawła II, przy ołtarzu papieskim, przy którym Jan Paweł II przewodniczył modlitwie podczas spotkania z młodzieżą w 1997 r. w Poznaniu.
Podczas liturgii kustosz sanktuarium ponowił również akt zawierzenia całej parafii i przybywających tu pielgrzymów Matce Bożej Królowej Rodzin z Lubasza, dokonany przed dziesięciu laty, podczas koronacji cudownego obrazu koronami papieskimi przez ówczesnego metropolitę poznańskiego abp. Juliusza Paetza.
Wielki Odpust Maryjny w Lubaszu, któremu towarzyszy hasło „Maryjo – ucz nas Miłości!”, potrwa do 12 września. W tym czasie w lubaskim sanktuarium w uroczystość Narodzenia NMP, 8 września o godz. 11.30 Mszę św. dla rolników z poświęceniem ziarna odprawi bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Z kolei 11 września o godz. 18 Mszy św. dla małżonków z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich przewodniczyć będzie Prymas senior abp Henryk Muszyński. Uroczystości odpustowe zakończą się 12 września Mszą św. o godz. 11.30, którą odprawi bp Tadeusz Werno, biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Lubasz to miejscowość leżąca na skraju Puszczy Noteckiej, na drodze do Czarnkowa. Tu przed wiekami miała objawić się leśnikowi Maryja, obiecując wszelakie łaski wszystkim, którzy będą się na tym miejscu modlić. Dziś na Krasnym Wzgórzu w Lubaszu wznosi się sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem.
Pierwsza wzmianka o namalowanym na dębowych deskach cudownym obrazie Maryi Królowej Rodzin pochodzi z 1553 r. Początkowo był on umieszczony w drewnianym kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Zygmunta, ufundowanym w XII w. Po pożarze świątyni w 1664 r., z którego obraz ocalał, na tym samym miejscu, w latach 1750-1761, wzniesiono obecny późnobarokowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W głównym ołtarzu świątyni znajduje się cudowny wizerunek Madonny, na co dzień przysłonięty późnobarokowym obrazem przedstawiającym Zwiastowanie NMP. Umieszczono go tu w wigilię Narodzenia NMP (7 września 1761 r.). Postacie Jezusa i Maryi przyozdobiono po raz pierwszy srebrnymi sukienkami i koronami w drugiej połowie XVIII w., jako dziękczynienie za łaski otrzymywane za pośrednictwem królowej Rodzin. Ponowna koronacja cudownego obrazu odbyła się w roku jubileuszowym 2000 po kradzieży koron i sukienek przez złodziei w 1984 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.