Przyozdobiony Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze
04 września 2010 | 19:59 | it/ms Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze odbyły się w sobotę główne uroczystości 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Z racji jubileuszu na jasnogórski Wizerunek nałożone zostały nowe korony i suknie – Wotum Narodu Polskiego. Aktu Zawierzenia dokonał Prymas Polski.
Uroczystość poświęcenia Wotum Narodu odbyła się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.30. Korony już w marcu pobłogosławił papież Benedykt XVI, nowe suknie poświęcił dziś Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
„Maryjo od tylu już pokoleń, które przeszły przez polską ziemię okazujesz się nam pomocą nieustanną i Matką troskliwą. Dzięki Tobie jako naród wytrwaliśmy przy Chrystusie i Kościele, w wierności Ewangelii i przenieśliśmy nienaruszone dziedzictwo wiary naszych Ojców” – padły słowa aktu zawierzenia, w którym Prymas prosił o przezwyciężenie podziałów i egoizmu, aby Polska mogła stać królestwem miłości, prawdy, sprawiedliwości, solidarności i pokoju.
W Akcie Ofiarowania, Przebłagania i Zawierzenia abp Kowalczyk prosił, „by Matka nasza i Królowa Jasnogórska przyjęła Wotum Narodu: nowe korony i szaty wdzięczności, miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego. Niech te korony i szaty dla Jezusa i dla Ciebie Jasnogórska Królowo Polski będą widzialnym znakiem naszej miłości oraz wdzięczności za doświadczaną łaskawość Boga, którą Ty trzymasz w ramionach. Razem z tym wotum składamy Ci Bogarodzico Dziewico przede wszystkim nasze serca przepełnione ogromną wdzięcznością oraz gorącą miłością. Przyjmij je Maryjo, aby były wotum najdroższym, jakie pragniemy Tobie ofiarować” – powiedział Prymas Polski.
Abp Kowalczyk podkreślił, że „wspominając z wdzięcznością macierzyńską opiekę, zawierzamy Maryi na nowo nasz naród”. – Niech pragnienie dobra wspólnego, przezwycięży egoizm i podziały, niech wszyscy spełniający posługę władzy widzą w Tobie pokorną służebnicę Pana i uczą się służyć i rozpoznawać z mądrością potrzeby rodaków, aby Polska mogła stać królestwem miłości prawdy sprawiedliwości solidarności i pokoju – mówił Prymas.
W Akcie Zawierzenia znalazły się także słowa przeproszenia za wszystkie nasze niewierności i słabości. „Przynosimy bolesne wydarzenia minionego wieku oraz smutki naszych dni, jak katastrofa pod Smoleńskiem, klęski powodzi i różnych nawałnic. Przynosimy ludzi, którzy stracili nadzieję, abyś im powiedziała że nie wszystko stracone. Niech ludzka solidarność przyjdzie im z pomocą niech nie zostaną sami” – modlił się Prymas.
Uroczystość z Kaplicy Matki Bożej była transmitowana na telebimach ustawionych na placu jasnogórskim.
O godz. 12.00 na szczycie rozpoczęła się Msza św. na zakończenie nowenny pierwszych sobót ku czci Jasnogórskiej Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, a homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego.
Nową sukienkę w całości wykonano dzięki wotom składanym przez pielgrzymów. Jest w niej wiele symbolicznych elementów: niewielki fragment skrzydła rozbitego prezydenckiego samolotu oraz złota obrączka cudem ocalona z wojennej zawieruchy.
„To nie jest kolejna dekoracja, to nie jest kolejne przyozdabianie Obrazu, to jest kolejne wielkie zawierzenie, oddanie się czy przebłaganie, uproszenie Matki w tej konkretnej sytuacji, w jakiej żyjemy” – podkreślił o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.
Uroczystości potrwają do późnego wieczora. O godz. 21.00 rozpocznie się Apel Jasnogórski z uroczystym odsłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej w nowym płaszczu i koronach.
Pierwsze uwieńczenie jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi miało miejsce 8 września 1717 r. Była to pierwsza ceremonia koronacji poza Rzymem. Korony podarowane przez papieża Klemensa XI skradziono w nocy z 22 na 23 października 1909 r. Ponowna rekoronacja Obrazu odbyła się w 1910 r. Na uroczystość przybyło wówczas na Jasną Górę ok. 700 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było rzeczą niespotykaną. Uroczystość stała się ogólnonarodową manifestacją wiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.