Nowy dach dla zabytkowego kościoła
04 września 2010 | 09:30 | rk/ms Ⓒ Ⓟ
Pół miliona złotych kosztować będzie renowacja dachu unikatowego, drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie na Żywiecczyźnie. Prawie 300 tys. zł. gmina Węgierska Górka pozyskała z budżetu województwa śląskiego.O przyznaniu pieniędzy na ten cel zdecydował Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Z XVI-wiecznej świątyni zniknie szpecący ją i niebezpieczny eternit, a na jego miejsce pojawi się gont. 2,4 tys. metrów kwadratowych gontu łupanego, modrzewiowego przygotowują na ten cel cieśle z Harkabuza koło Raby Wyżnej.
Wiesław Bednarz, inspektor ds. zarządzania projektami w Urzędzie Gminy Węgierska Górka, wyjaśnia, że projekt rewaloryzacji kościoła św. Katarzyny podzielono na etapy. Najpierw wymienione zostaną pokrycie dachowe i orynnowanie. Dalsze prace są uzależnione od zdobycia kolejnych pieniędzy.
„Chcemy odnowić cały kościół i odtworzyć zabudowania zagrody plebańskiej, czyli plebanię, organistówkę, ścieżki i ogród, sad z kapliczką, stodołę i wozownię” – zapowiada urzędnik.
Wicewójt gminy Marian Kurowski, przyznaje, że jest też pomysł, by na terenie przyległym do kościoła utworzyć w przyszłości park drewnianych rzeźb sakralnych, ogrodzić całość i zamontować w kościele system antywłamaniowy. Powstałoby w ten sposób coś na kształt skansenu sakralnego.
Tymczasem w miejscowości Harkabuz przygotowywany jest gont do pokrycia dachu zabytkowego kościoła. Prace ruszą niebawem, a do końca listopada przewidziane jest wykonanie całości robót.
Kościół św. Katarzyny jest obecnie kościołem pomocniczym parafii w Cięcinie. Nadal odprawiane są tutaj Msze i nabożeństwa.
Świątynia ma konstrukcję zrębową, w najstarszej części zbudowana w XVI wieku, natomiast wieża ma konstrukcję słupową. Wyposażenie wnętrza jest barokowe. Ołtarzem głównym jest ołtarz św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Nieznane jest pochodzenie, autorstwo wykonania, ani też fundacja ołtarza. Kościół zaliczany jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko-małopolskiego. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.