Dzieje Europy pokazują, że zwycięstwo należy do krzyża
01 września 2010 | 18:44 | msz/ms Ⓒ Ⓟ
Najnowsze dzieje Europy pokazują jednoznacznie, co staje się z narodami i ludźmi, którzy wypierają się krzyża, pokazują też, że do niego należy zwycięstwo – powiedział bp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. koncelebrowanej 1 września w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W poznańskim kościele karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha modlono się o pokój między narodami świata i za poległych w czasie II wojny światowej.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że krzyże postawione nad mogiłami polskich żołnierzy, oficerów, generałów muszą być dla nas wspomnieniem historii i wyzwaniem, by nasza ojczyzna mogła trwać i rozwijać się i by człowiek czuł się bezpiecznie. „Ani Polska, ani Europa nie ostoją się, jeżeli odwrócą się od zwycięskiego krzyża Pana Jezusa Chrystusa” – przekonywał główny celebrans.
Jego zdaniem wybuch II wojny światowej 1 września 1939 r. jest dla Polaków rocznicą szczególnie wielkiej krzywdy, jaka dotknęła nasz naród i kraj. „Polska została samotną wyspą pośród dwóch totalitaryzmów, opuszczoną przez aliantów” – stwierdził biskup. Przypomniał, że uderzono na naród, który zachowywał wartości chrześcijańskie.
Następstwem działań wojennych była walka z krzyżem i z Kościołem. „W archidiecezji poznańskiej zginęło niemal 300 księży, a dwa razy więcej znalazło się w obozach” – podkreślił.
Biskup, który jest także delegatem Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego, przekonywał, że warunkiem każdego pokoju nie są pakty, porozumienia i układy międzyludzkie, ale pojednanie się z Bogiem, a przez to z drugim człowiekiem. Hierarcha stwierdził ponadto, że współczesne pokolenie winne jest wdzięczność tym, którzy walczyli i ginęli za niepodległość Polski.
W Eucharystii uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, świata nauki, policji i Wojska Polskiego oraz harcerze i mieszkańcy Poznania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.