Abp Głódź na Westerplatte: tu cywilizacja śmierci zmierzyła się z cywilizacją życia
01 września 2010 | 08:14 | als/sz Ⓒ Ⓟ
Tu cywilizacja śmierci zmierzyła się z cywilizacją życia – powiedział metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź 1 września na Westerplatte. W obchodach 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej wziął udział prezydent Bronisław Komorowski i liczne rzesze gdańszczan.
„Świt na Westerplatte i świt w Wieluniu wpisały się na stałe w holokaust II wojny światowej” – mówił abp Głódź. „Tu padły strzały, w Wieluniu w tym samym czasie padały bomby zrzucane przez absolwenta Liceum w Wieluniu, który znał dobrze topografię terenu” – dodał.
Jak zaznaczył gdański metropolita, „to są miejsca, które rozpoczęły dramat II wojny światowej”. „Tu się rozpoczęło i tu się w dużej mierze kończyło. Przecież przyszedł moment kiedy w tym miejscu stanął wysłannik pokoju, Jan Paweł II” – przypomniał.
„To tutaj cywilizacja śmierci zmierzyła się z cywilizacją życia” – podkreślił metropolita. Zaapelował, by Westerplatte „stało się miejscem pokoju”. „To tutaj doszło do pojednania żołnierzy niemieckich – co prawda nie wszystkich – i naszych żołnierzy jeszcze żyjących weteranów, kombatantów, uczestników walk o Westerplatte” – mówił abp Głódź.
„Tych, którzy zginęli, a potem odeszli na wieczną wartę i tych co umarli po latach naturalną śmiercią, polecamy dziś o świcie tego historycznego poranka w 71. rocznicę Bożemu Miłosierdziu” – zakończył abp Głódź.
Zabierając głos, prezydent Bronisław Komorowski zaznaczył, że Westerplatte to „skrawek ziemi bardzo ważny”. Podkreślił, że to „tutaj runął świat, runął ład polityczny”. „Zawaliły się państwa, rozpoczął się najstraszniejszy okres w dziejach Europy, który przyniósł kilkadziesiąt milionów strat ludzkich istnień” – mówił prezydent o tragizmie II wojny światowej.
Uczestniczący w uroczystościach prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał słowa, jakie w tym miejscu w 1987 roku wygłosił Jan Paweł II, gdy apelował, by „każdy miał swoje Westerplatte, swój zestaw wartości, który trzeba chronić, a nawet oddać za nie życie”. „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba jej bronić i o nią dbać” – dodał od siebie Adamowicz.
Odbywające się o świcie rocznicowe obchody rozpoczęła półgodzinna inscenizacja rekonstrukcji obrony placówki „Prom” w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.