Pielgrzymka trzeźwościowa do sanktuarium MB Pocieszenia i Bolesnej
29 sierpnia 2010 | 17:22 | apis/ms Ⓒ Ⓟ
Pielgrzymi z Sandomierza, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Gorzyc, Ożarowa i innych miejscowości z terenu diecezji sandomierskiej pieszo pielgrzymowali 28 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Bolesnej w Radomyślu nad Sanem, by pomodlić się o trzeźwość.
Pątnicy w intencji trzeźwości szli do sanktuarium maryjnego Radomyśla nad Sanem po raz 17. z Gorzyc i 5. z Sandomierza. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w sanktuarium, którą celebrował ks. Dariusz Woźniczka, diecezjalny referent ds. duszpasterstwa trzeźwościowego.
W homilii ks. Woźniczka wskazał na potrzebę „współpracy z łaską Bożą w dziele trzeźwościowym i w powstawaniu z nałogu alkoholizmu”. Kaznodzieja zachęcił zgromadzonych do wytrwałości w podjętych zobowiązaniach abstynenckich oraz do propagowania trzeźwości w swoich środowiskach.
Na zakończenie, duchowny życzył wszystkim, aby zawierzyli swoje życie Maryi Niepokalanej, dzięki której będą mogli pójść przeciw prądowi szerzących się pijackich zwyczajów, reklam i opinii.
Ok. roku 1440 w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Radomyśl, pasterze postawili kapliczkę, w której umieścili obraz Matki Bożej Bolesnej. Z okolicznych wsi schodzili się ludzie do kapliczki, a że tu wszyscy w modlitwie do Matki Bożej Bolesnej doznawali pociechy i rozradowani odchodzili. Dlatego też tę osadę nazwano Radomyślem.
W 1556 roku Jakub Sienieński z żoną Reginą założyli w granicach tej osady miasteczko Radomyśl na prawie magdeburskim. W 1614 roku odbyła się w nim kanoniczna erekcja parafii przez bp Piotra Tylickiego.
Początkowo opiekę duszpasterską w Radomyślu sprawowali Księża Kanonicy Bożego Ciała z Kraśnika. W 1625 roku Abraham Sienieński sprowadził do Radomyśla księży Augustianów w celu „rozwinięcia i ożywienia” kultu Matki Bożej Bolesnej. Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej był w różnych latach trzykrotnie spalony.
Czwarty z rzędu kościół parafialny, również drewniany, istniejący do dziś wybudowano w 1828 r. W bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia. 15 września 1991 roku abp Ignacy Tokarczuk dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej. Koronę poświęcił Ojciec św. Jan Paweł II 2 czerwca 1991 roku w Rzeszowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.