Głoszenie Ewangelii w szkole zobowiązuje do wiary w Chrystusa ukrzyżowanego
28 sierpnia 2010 | 22:58 | tm/ms Ⓒ Ⓟ
Głoszenie Ewangelii w szkole zobowiązuje do wiary misyjnej w duchu św. Pawła, który nie mógł nie głosić Chrystusa ukrzyżowanego – powiedział 28 sierpnia w Białymstoku abp Edward Ozorowski do katechetów na spotkaniu formacyjnym poprzedzającym nowy rok szkolny.
Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia w archikatedrze białostockiej pod przewodnictwem metropolity. W homilii ks. dr Adam Miastkowski przypomniał katechetom o konieczności rozwijania talentów uczniów, za których formację są odpowiedzialni, a także własnej nieustannej formacji.
W drugiej części spotkania zebrani wysłuchali wykładu ks. dr. hab. Józefa Stali pt. „Odpowiedzialność osób i środowisk za katechezę”. Prelegent przedstawił w nim kontekst współczesnego wychowania religijnego.
Zaznaczył, że w dobie postmodernizmu mamy do czynienia z odniesieniem do religii jako do rzeczywistości o nikłej wartości, czego powodem tego jest rozdzielenie wiary od życia. „W coraz mocniej zlaicyzowanym społeczeństwie mamy do czynienia z odrzuceniem religii lub traktowaniem jej jako jednej z wielu możliwości wyboru w społeczeństwie pluralistycznym” – mówił ks. Stala.
Referent wskazał trzy możliwe modele wychowania i podkreślił, że jedynie model ścisłej współpracy wychowawcy z wychowankiem pomoże w pełni rozwinąć człowieczeństwo młodej osoby. Zaakcentował znaczenie wspólnoty rodzinnej, w której obowiązuje chrześcijańska hierarchia wartości i przekazywane są treści religijne. „To najpierw w rodzinie przekazywane są tradycja i kultura, a dopiero później zaczyna się współpraca z innymi instytucjami i podmiotami wychowawczymi” – mówił.
Dalsza część konferencji poświęcona była promocji Księgi Jubileuszowej „Kapłan mądry sercem”, dedykowanej ks. Józefowi Grygorowiczowi, wieloletniemu dyrektorowi wydziału katechetycznego w Białymstoku.
Na zakończenie spotkania abp Edward Ozorowski zwrócił uwagę na specyfikę nauczania katechezy. Mówiąc o misji katechety we współczesnej szkole, przypomniał, że „lekcje te winny być inne niż pozostałe w programie szkolnym, a katecheta jest nauczycielem, który przekazuje wiarę. Istotne jest to, czy on sam wierzy w to, czego naucza i czy zgodnie z tym żyje”. Apelował do katechetów, aby „uczyli tego, co uczy Kościół, ale też uczyli w duchu Kościoła”.
Metropolita wskazał na pojawiające się nowe trudności związane z nauczaniem religii w szkołach. Zachęcił zebranych do podjęcia trudu katechizacji i wiary w sens własnego działania, „aby młode pokolenia mogły z wiary czerpać odpowiedź na pytania: kim jestem, po co żyję i dokąd zdążam”.
Na zakończenie abp Ozorowski podziękował organizatorom spotkania i wszystkim przybyłym oraz udzielił katechetom błogosławieństwa na nowy rok pracy.
Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny jest stałym punktem formacji duchowej i intelektualnej katechetów. W tym roku mija 20 lat od przywrócenia nauki religii w szkołach. „Dzięki obecności katechezy w szkole powstała możliwość dotarcia z orędziem Ewangelii do tych spośród dzieci i młodzieży, którzy sami do salek parafialnych by nie przyszli. Dobrzy pedagodzy dostrzegają ogromną rolę wychowania religijnego ucznia i wspierają często katechetów w ich wysiłkach” – powiedział KAI organizator spotkania katechetów, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej, ks. Jerzy Sęczek.
W archidiecezji białostockiej w nowym roku szkolnym uczyć będzie ponad 460 katechetów, z czego 2/3 stanowią osoby świeckie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.