Dobrowolna abstynencja jest chwalebna i szlachetna
28 sierpnia 2010 | 14:17 | msz/ms Ⓒ Ⓟ
Dobrowolna abstynencja, okresowa lub stała, całkowita lub częściowa, zawsze będzie rzeczą chwalebną, tym szlachetniejszą, im większa przyświecać będzie jej motywacja – przekonywał dzisiaj abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji Święta Trzeźwości.
Metropolita poznański przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania na poznańskim Wzgórzu Przemysła.
– Abstynencja jako dar miłości dla siebie samego jest realizacją przykazania miłości, a więc troski o swoje zbawienie i uświęcenie – mówił abp Gądecki. Stwierdził, że jedynym warunkiem powrotu do trzeźwego życia jest stanięcie w prawdzie, by móc oderwać się od nałogu.
Metropolita poznański wskazał też na abstynencję jako dar miłości dla bliźniego, który w powrocie do normalnego życia potrzebuje nie tylko fachowej pomocy, ale przede wszystkim świadectwa innych ludzi.
Zdaniem abp. Gądeckiego podstawowym środowiskiem uzdalniania do abstynencji powinna być rodzina. – Abstynencja jest jednym z pierwszych darów miłości. Trzeba budować rodziny wolne od alkoholu – przekonywał arcybiskup.
Wiceprzewodniczący KEP stwierdził również, że dobrowolna abstynencja jest darem miłości dla ojczyzny i narzędziem do walki z problemami społecznymi. Zwrócił uwagę, że obowiązkiem każdego chrześcijanina jest apelowanie do władz państwowych i samorządowych o to, by nie ulegały presji środowisk promujących alkohol.
Zauważył, że abstynencja jest również darem miłości na rzecz królestwa Bożego.
Metropolita poznański podkreślił, że alkoholizm i narkomania nie są kwestią zażywania szkodliwych substancji, ale problemem człowieka, który nie nauczył się kochać i żyć w sposób szczęśliwy. Stwierdził, że świadectwo abstynencji podjęte przez jednego człowieka przyczyni się do abstynencji wielu.
W Eucharystii członkowie Duszpasterstwa Trzeźwości, członkowie AA i Al-Anon modlili się o trzeźwość Wielkopolan i całego polskiego narodu oraz dziękowali za poznańską wspólnotę, która pomogła im wyjść z nałogu alkoholizmu.
Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej organizuje spotkania przy kościele oo. franciszkanów na poznańskim Wzgórzu Przemysła. Przy kościele działa też punkt konsultacyjny, w którym można uzyskać poradę psychologiczną, terapeutyczną i prawną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.