Kielce: „Pamiętnik Dawida Rubinowicza” trafi do rąk gimnazjalistów
28 sierpnia 2010 | 11:21 | dziar/ms Ⓒ Ⓟ
„Pamiętnik Dawida Rubinowicza” – książkowe wydanie wspomnień żydowskiego chłopca z Bodzentyna, który spisał je w tamtejszym gettcie oraz w obozie zagłady w Treblince – otrzymają gimnazjaliści ze świętokrzyskiego jako prezent z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.
Jest to wspólna inicjatywa Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Zdaniem Małgorzaty Muzoł, świętokrzyskiego kuratora oświaty – ta wzruszająca lektura „to lekcja historii Polski i ziemi kieleckiej oraz zachęta do postaw tolerancji, akceptacji, przyjaźni w obrębie innych kultur i religii”.
Pamiętnik ma być dobrą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli, a historia żydowskiego chłopca – przestrogą przed przemocą, ksenofobią, nietolerancją. W tym celu do książki będzie także dołączony list z historią Dawida Rubinowicza i przesłaniem, aby urwany wątek jego twórczości stał się apelem „by tworzyć przyszłość, w której nigdy nie będzie miejsca na nienawiść i nietolerancję”.
Wręczanie książki gimnazjalistom ma być zarazem podsumowaniem zakończonego właśnie programu promowania najnowszej historii w świętokrzyskich szkołach.
Dawid Rubinowicz, urodził się w 1927 r. w Kielcach, zamordowany został 22 lub 23 września 1942 r. w Treblince. Był synem Joska i Tauby. Do rodziców należała mleczarnia w Krajnie k. Bodzentyna. Podczas wojny Rubinowiczowie zostali przesiedleni do getta w Bodzentynie, stamtąd we wrześniu 1942 r. pognano ich na stację kolejową w Suchedniowie, skąd zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.
Dzienniki Dawidka Rubinowicza, prowadzone na kartkach pięciu szkolnych zeszytów opisują okres od marca 1940 do czerwca 1942. Odnalezione po wojnie, zostały opublikowane w wielu krajach świata, posłużyły jako podstawa reportaży czy scenariuszy filmowych i teatralnych.
Pamięć o żydowskim chłopcu podtrzymują na Kielecczyźnie m.in. Towarzystwo im. Dawida Rubinowicza z Bodzentyna i doroczne Dni Dawida Rubinowicza, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Teatr Doroty i Wiktora Anyżów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.