Kongregacja katechetów w Sandomierzu
27 sierpnia 2010 | 18:48 | apis Ⓒ Ⓟ
O wykorzystaniu krzyża w sporze politycznym i ideologicznym mówił 27 sierpnia bp Krzysztof Nitkiewicz podczas kongregacji katechetów w Sandomierzu. Ginekolog dr Tadeusz Wasilewski z Białegostoku mówił na temat szacunku dla życia i godności każdej istoty ludzkiej i o leczeniu niepłodności małżeńskiej.
W zjeździe katechetycznym, który od rana odbywał się Domu Katolickim uczestniczyło 450 kapłanów, sióstr zakonnych i katechetów świeckich.
W słowie wprowadzającym ordynariusz sandomierski nawiązał do niektórych wyzwań stojących przed katechetami w kontekście głośnych wydarzeń, jakie miały ostatnio miejsce m.in. w Warszawie.
„Wydarzenia rozgrywające się wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu wywarły niewątpliwy wpływ na dzieci i młodzież. Ważne jest, żeby dzieci i młodzież widziały w krzyżu znak naszego zbawienia, znak miłości Boga do człowieka" – mówił bp Nitkiewicz.
Hierarcha zalecił, aby w najbliższym czasie przeprowadzić katechezy dotyczące teologicznych podstaw i historii kultu krzyża. Jednocześnie, począwszy od 14 września – Święta Podwyższenia Krzyża, każdego 14. dnia miesiąca, ma być odprawione we wszystkich parafiach nabożeństwo adoracji krzyża.
Kolejnym punktem spotkania katechetów był wykład doktora Tadeusza Wasilewskiego z Białegostoku, specjalisty ginekologa – położnika, na temat: „Szacunku dla życia i godności każdej istoty ludzkiej, a leczenie niepłodności małżeńskiej”.
Omawiając szeroko zagadnienia moralne związane z zapłodnieniem in-vitro, lekarz przedstawił kierunki badań medycznych związane z odkryciami i możliwościami, jakie daje biomedycyna.
„Bycie ginekologiem w klinice leczenia niepłodności, to nie tylko bycie takim fizycznym lekarzem, ale to bycie człowiekiem z wielkim sercem, pracującym z miłością i cierpliwością, To wielokrotna umiejętność doznawania uczucia pokory i spuszczania głowy, bo natura jest silniejsza" – mówił dr Wasilewski.
„Moje lekarskie doświadczenie pokazują, że w leczeniu niepłodności można wykorzystać naturę. A natura to jest szacunek do życia. W ten sposób narodził się pomysł zorganizowania przychodni, kliniki, która będzie świadczyła te usługi posiłkując się naprotechnologią, to znaczy wszystkimi nowoczesnymi metodami, które dzisiaj oferuje nam medycyna klasyczna, nie wykonując programu in vitro” – dodał.
Dr Wasilewski jest lekarzem, specjalistą ginekologiem – położnikiem. Od 1993 do 2007 roku pracował w pierwszej w Polsce klinice wykonującej procedurę in vitro. W kwietniu 2007 roku stwierdził, że nigdy więcej nie wykona takiego zabiegu. Od 1 stycznia 2009 roku założył pierwszą w Polsce klinikę leczenia niepłodności małżeńskiej wykorzystującą metodę naprotechnologii.
Kongregację katechetyczną poprzedziła Msza św. sprawowana w sandomierskiej bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.