Szkoła miejscem kształtowania ducha i sumienia
27 sierpnia 2010 | 14:32 | apis/ms Ⓒ Ⓟ
Bp Krzysztof Nitkiewicz w specjalnym „Słowie biskupa sandomierskiego na rozpoczęcie nowego roku szkolnego” skierowanym do nauczycieli i katechetów zwrócił uwagę, że w wysiłek nauki szkolnej nierozerwalnie wpisuje się praca nad sobą, czyli doskonalenie ducha i sumienia.
W przesłaniu do nauczycieli i katechetów ordynariusz sandomierski wyraził zrozumienie, że współczesna szkoła przeżywa niełatwy czas reform, które są związane także z mniejszą liczbą uczniów i likwidowaniem niektórych miejsc pracy.
Hierarcha podkreślił, że w nowej, zmieniającej się szkolnej rzeczywistości, niezmienne pozostaje tylko powołanie do służenia młodemu pokoleniu własną wiedzą i przykładem życia.
„Jestem głęboko przekonany, że każda i każdy z was mierzy znacznie wyżej. Dziękując za waszą dotychczasową postawę, proszę abyście nadal byli w szkole nauczycielami prawdy, zatroskanymi o dobro dzieci i młodzieży, którzy są nadzieją naszej Ojczyzny i Kościoła” – napisał bp Nitkiewicz.
Biskup zwracając się do dzieci podkreślił, że szczęście dziecka leży na sercu zarówno jemu, jak również wielu kapłanom i katechetom, których spotkają na lekcjach religii.
„Kiedy przed 20. laty, po upadku ateistycznego reżimu, katecheza powróciła ponownie do szkół jako przedmiot nauczania, nie utraciła niczego ze swojej wyjątkowości i sakralnego wymiaru. Pozostała czasem spotkania z Chrystusem, który żyje w swoim Kościele, w sakramentach, w Słowie Bożym i w posłudze miłosierdzia” – uwypuklił bp Nitkiewicz.
„Poszerzając wiedzę w zakresie religii, szkolna katecheza stała się dla wielu młodych serc okazją i czasem odnajdywania dróg do Boga i odkrywania jego Miłości. Sam Chrystus przewodzi naszej wędrówce i prowadzi nas ku szczytom gdzie powietrze jest przejrzyste i wolne od zanieczyszczeń” – zaznaczył ordynariusz.
Zwracając się do młodzieży bp Nitkiewicz zaakcentował to, że w wysiłek nauki szkolnej nierozerwalnie wpisuje się praca nad sobą, czyli doskonalenie ducha i sumienia. „Sami doskonale wiecie, jak ważna jest każda ludzka decyzja i dlatego bez względu na wiek musi być ona zawsze przemodlona i przemyślana. Waszemu codziennemu wzrastaniu towarzyszy krzyż wiszący w salach lekcyjnych. Chrystus umarł na krzyżu z miłości do każdego z nas, przyjął cierpienie i poniżenie, a na trzeci dzień po swojej śmierci zmartwychwstał. Dlatego krzyż jest symbolem naszej wiary i zwycięstwa nad tym, co wydaje się niemożliwe” – pouczył biskup.
„Jest on jednocześnie związany nierozerwalnie z historią Polski, która dzięki chrześcijaństwu zaistniała przed ponad tysiącem lat jako suwerenny naród. Niech obecność krzyża umacnia wasze dobre zamiary i pomaga przezwyciężać chwile próby. Niech pomaga opowiadać się zawsze za tym, co naprawdę dobre i szlachetne”- apelował hierarcha.
Bp Nitkiewicz zaprosił również młodzież na XIII Spotkanie Młodych Diecezji Sandomierskiej, które odbędzie się w dniach 17-19 września w Janowie Lubelskim. Celem spotkania jest powierzenie się Bogu na początku roku szkolnego oraz spotkanie we wspólnocie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.