Abp Dzięga o znaczeniu Jasnej Góry w historii Polski
27 sierpnia 2010 | 11:35 | pk/ms Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu Jasnej Góry w historii Polski – mówił 26 sierpnia metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga podczas odpustu w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie. Jego zdaniem, w jasnogórskim sanktuarium „ujawniała się polska dusza, tożsamość narodu” a także „siła duchowa narodu”.
– Jan Paweł II uczył nas mówiąc jak to z pokolenia na pokolenie "jestem, pamiętam i czuwam" staje się konstytucją polskiego duchowego życia. Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński uczył nas, że tam zawsze jesteśmy wolni i tam znowu rozpoznajemy naszą drogę – kontynuował abp Dzięga.
W trakcie uroczystości nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich, wierni przeszli w procesji dookoła świątyni, a na zakończenie wszyscy odśpiewali Apel Jasnogórski przed maryjnym obrazem.
– Na Ziemiach Zachodnich, na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem wizerunek Pani Częstochowskiej jest miłością otoczony, szczególnie uczczony i jako nadzieja szczególna dawany. Milenijna kopia wizerunku częstochowskiego jest przecież w kaplicy mariackiej w szczecińskiej katedrze, jest w bazylice św. Jana Chrzciciela, w konkatedrze w Kamieniu Pomorskim, w parafii św. Rodziny w Szczecinie i tu – wymienił arcybiskup.
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej na szczecińskich Pomorzanach istnieje od 24 lat. Wcześniej w obecnym zabytkowym budynku kościoła mieściła się wieża ciśnień. Tak od 1865 roku do zakończenia II wojny światowej był użytkowany budynek. Potem służył jeszcze jako owczarnia, magazyn, by wreszcie w grudniu 1985 miejscowi wierni mogli doczekać pierwszej Mszy św., której przewodniczył abp Kazimierz Majdański, ówczesny ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Już pierwszy proboszcz parafii ks. Stanisław Skibiński przygotowywał plebanię tak, aby mogła ona przyjąć siostry zakonne. Siostry jednak udało się sprowadzić do parafii obecnemu proboszczowi ks. Andrzejowi Buczmie, który podczas czwartkowej liturgii podkreślił, że zakonnice przybywają do parafii dzień po 105. urodzinach św. Faustyny Kowalskiej i w 100. rocznicę urodzin bł. Matki Teresy z Kalkuty. Posługę w parafii rozpoczęły dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.