IV Golgota Młodych dobiega końca
27 sierpnia 2010 | 10:22 | ks. ap/ms Ⓒ Ⓟ
Pięciodniowe formacyjne spotkanie młodzieży Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem, organizowane przez kapucynów, zakończy się 27 sierpnia. W tym roku hasło brzmi: „Miasto ucieczki”.
– Radością napawa widok młodych ludzi, którzy mają szansę zastanowić się nad lepszym i wartościowszym życiem oraz czują się chociaż trochę szczęśliwsi – cieszy się główny organizator spotkania w Serpelicach br. Piotr Wardawy. Kapucyn zauważa, że wielu młodych przyjeżdża na Golgotę Młodych z własnym doświadczeniem trudności i chce świadomie zmierzyć się z otaczającą ich rzeczywistością.
Tematyka zaś tegorocznego spotkania ogniskowała się wokół prób ucieczek młodych ludzi przed światem, trudnościami i zasadniczo przed samym sobą. Ucieczki te mają różny charakter – powiedział br Wardawy. – Może być to nawet czytanie książek czy samotność, gdy młody człowiek nie może dogadać się z najbliższymi – zobrazował.
Jego zdaniem, młodzi ludzie rozumieją co to znaczy ucieczka. – Uciekają oni bowiem od problemów i istnieje potrzeba, aby zastanowili się nad tym. Często potęguje to tylko problemy. Młodzież sama też podkreśla, że czuje się źle z tym,. Potrzeba zatem pokazywać jej nie tylko patologie, ale możliwość „ucieczki” w coś pozytywnego – uważa zakonnik.
W tegorocznym serpelickim spotkaniu wzięło udział ponad 800 osób z całej Polski oraz Białorusi i Łotwy. Mieli oni okazję wysłuchać wielu konferencji znanych publicystów, takich jak Robert Tekieli, Joanna Najfeld, Rafał Porzeziński, czy Tomasz Terlikowski. Poruszali oni aspekty uzależnień, manipulacji i odnajdywania się we wspólnocie Kościoła. Były też świadectwa członków wspólnoty Cenacolo, wychodzących z nałogu narkomanii oraz konferencje i homilie zakonników – kapucynów, takich jak o. prof. Andrzej Derdziuk. o. Marek Przeczeszewski, czy o. Łukasz Nocoń. Nabożeństwo drogi krzyżowej prowadziła Grupa o Piotra Owczarza. Były także inne nabożeństwa oraz spotkania w grupach, misteria i koncerty w wykonaniu grup artystycznych i muzycznych.
Ważnym punktem każdego dnia była Eucharystia, celebrowana pod namiotem, rozpiętym przed ołtarzem przy franciszkańskim krzyżu. W przedostatnim dniu przewodniczył jej biskup drohiczyński Antoni Dydycz, który przypomniał zgromadzonym o potrzebie czujności, aby nie dać się innym zawłaszczyć we współczesnym świecie. Mówił, że konieczne jest budowanie swojego miasta, opartego na fundamencie Jezusa Chrystusa, w którym strażnikami będzie dobrze wykorzystywany rozum i wolność.
– Każdy może także – kontynuował – wiele ofiarować innym, pomagając im wznosić również solidne miasta. – Tylko człowiek bowiem może coś budować, tylko człowiek może się rozwijać i tylko człowiek może żyć w wiecznym szczęściu. I to jest właśnie wasza perspektywa – przekonywał uczestników Golgoty Młodych.
W różnych spotkaniach uczestniczyli także mieszańcy Serpelic oraz przedstawiciele władz samorządowych z regionu, które włączyły się w ich przygotowanie.
Jak powiedzieli organizatorzy, już teraz rozpoczęły się przegotowania do przeszłorocznej Golgoty Młodych i takiego doboru tematyki, aby młodym ludziom pomogła ona lepiej spojrzeć na swoje życie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.