Na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka tarnowska – najliczniejsza w Polsce
25 sierpnia 2010 | 18:16 | eb Ⓒ Ⓟ
Ponad 9,6 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej przybyło 15 sierpnia pieszo na Jasną Górę. W ciągu dziewięciu dni przeszli ponad 230 km. Na trasie odbyło się pięć ślubów, a także prymicje, dzień modlitwy za misje i ojczyznę. Pątnikom towarzyszyło hasło „Bądźmy świadkami Miłości”. Była to najliczniejsza piesza pielgrzymka w Polsce.
Wędrowanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. W homilii mówił on, że miłość jest trudnym zadaniem, wymagającym wielu oczyszczeń, wyrzeczeń i ofiar. Wskazywał, że człowiek, który bardziej poddaje się egoizmowi, bardziej zasklepia się w sobie, bardziej staje się wsobny, wzdryga się na widok trudnej miłości. "Dopóki jednak nie przestanie choć trochę myśleć o sobie, a zacznie myśleć o innych i szukać ich dobra, dopóty jego miłość będzie fałszywa, zakłamana” – mówił biskup tarnowski.
„Kiedy Kościół tak uczy o miłości, ludziom się wydaje, że staje się ona gorzka i ograniczona przez przykazania, nakazy, zakazy, przez wymagania. Zapytajmy jednak, przywołując obraz z dziedziny rolnictwa, czy warto uprawiać rolę lub ogród, nie wyrywając chwastów? Kościół pragnie jedynie oczyszczenia ludzkiej miłości, uzdrowienia, aby mogła ona zajaśnieć pełnią piękna zamierzonego i ukazanego przez samego Boga” – przekonywał kaznodzieja.
Zaapelował, aby pielgrzymi dawali świadectwo miłości, kiedy wrócą już do swoich domów. „Niech mówią o tobie: «wrócił inny»; niech mówią: «coś się zmieniło w jej życiu»; niech tak będzie, że wasze przemienione na pielgrzymce życie stanie się świadectwem, że pojęliście, czym jest Boży dar miłości i jakie są jej wymagania” – powiedział bp Skworc.
Wyraził nadzieję, że plonem pielgrzymowania będą konkretne decyzje pójścia za głosem powołującego Chrystusa i że wielu młodych ludzi lepiej odtąd będzie się przygotowywało do życia w małżeństwie i rodzinie.
W tarnowskiej pielgrzymce uczestniczyło 9650 osób. Najmłodszy uczestnik miał 7 siedem miesięcy, a najstarszy 85 lat. Wśró pątników było 154 księży, 103 kleryków, 12 diakonów i 50 sióstr zakonnych. Na szlaku było 25 obcokrajowców m.in. z Indii, USA, Włoch, Niemiec, Ukrainy, Francji, Nigerii i Białorusi. O zdrowie i bezpieczeństwo uczestników dbało 5 lekarzy, 116 pielęgniarek, 30 osób z opieki medycznej i 180 porządkowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.