„Pamięć i nadzieja”
25 sierpnia 2010 | 17:19 | eg/ms Ⓒ Ⓟ
„W sierpniu 1980 roku nad Wisłą wiara i religijność spotkały się opatrznościowo z pragnieniem wolności i sprawiedliwości” – napisali członkowie Rady Społecznej przy biskupie płockim Piotrze Liberze w oświadczeniu „Pamięć i nadzieja” z okazji 30. rocznicy powstania „Solidarności”.
Członkowie Rady podkreślają, że narodziny Związku są jedną z najpiękniejszych kart polskiej historii. Stanowiły one formę „ogólnonarodowego zrywu niepodległościowego”. „Solidarność” zrodziła się z protestu przeciwko krzywdzie i niesprawiedliwości, jest dziełem milionów Polek i Polaków, którzy dążyli do naprawy Ojczyzny.
„Odwaga wielu mieszkańców naszego kraju obudziła europejską «jesień ludów» i wskazała drogę do wolności narodom Europy Środkowej. To właśnie polski Sierpień stał się źródłem nadziei i moralną inspiracją dla milionów ludzi żyjących za «żelazną kurtyną»” – podkreślają autorzy oświadczenia. Jednocześnie zwracają uwagę, że wiele zgłoszonych 30 lat temu postulatów wciąż czeka na realizację.
Zdaniem Rady, należy ponownie „odkryć postawę solidarności, rozumianą jako mocna i trwała wola zaangażowania się na rzecz dobra wspólnego”. Za ks. Józefem Tischnerem autorzy oświadczenia stwierdzają, że „etyka solidarności powinna być etyką sumienia”, a solidarność winna być rozumiana jako „solidarność z ludźmi i dla ludzi”.
Oświadczenie akcentuje, że globalizacja solidarności, o której często się obecnie mówi, powinna „umacniać ład moralny w wymiarze międzynarodowym oraz ożywiać poczucie powszechnego braterstwa i pokoju”. Stąd rodzi się potrzeba „międzynarodowej solidarności”, która winna stać się „jedną z głównych cnót życia społecznego i politycznego w obecnym stuleciu”.
„Wielkie dzieło Sierpnia 1980 roku powinno stanowić podstawę więzi narodowej naszej demokratycznej wspólnoty. Apelujemy o godne uczczenie tej ważnej rocznicy. Mamy nadzieję, że także w nadchodzącej przyszłości dziedzictwo Sierpnia 1980 roku i idea solidarności będą dla naszego Narodu podstawą dumy i źródłem nadziei” – apelują na zakończenie oświadczenia członkowie Rady Społecznej przy biskupie Piotrze Liberze.
Radę Społeczną przy biskupie płockim tworzy kilkunastu przedstawicieli świata nauki, mediów, medycyny, władz samorządowych, organizacji pozarządowych. Zajmują się oni najbardziej aktualnymi problemami społecznymi. Przewodniczącym Rady jest ks. dr Andrzej Kobyliński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.