Tłumy na na koncercie w pińczowskiej Synagodze Starej
22 sierpnia 2010 | 21:06 | dziar/ms Ⓒ Ⓟ
W wypełnionych melomanami pomieszczeniach Synagogi Starej odbył się wieczorem 22 sierpnia koncert z cyklu Zamkowe Spotkania z Muzyką, podczas którego można było wysłuchać przebojów muzyki francuskiej, argentyńskiej, włoskiej w wykonaniu zespołu „Take Five”.
Zespół to głównie kielczanie – wokaliści, instrumentaliści – absolwenci uczelni muzycznych, od lat występujący w stałym składzie. „Take Five” to zarazem jedna z wielu form działalności muzycznej multiinstrumentalisty Andrzeja Łukasika. Gościom koncertu najbardziej przypadły do gustu tanga, które były bisowane oraz łączenie jazzu, bluesa, muzyki popularnej.
– „Koncert był bez zarzutu, a przy tym jest okazja obejrzeć pińczowską synagogę” – ocenia w rozmowie z KAI Wojciech Pakuła, który przyjechał z Miechowa. Koncertowi towarzyszyła wystawa judaików, wyeksponowana we wnętrzach synagogi.
Renesansowa Synagoga Stara w Pińczowie, budowana w l. 1594 – 1609, projektowana prawdopodobnie przez Santi Gucciego, jest jedną z najstarszych synagog w Polsce oraz najstarszą o jednolitej bryle, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdują się pod jednym dachem. Zniszczona i zdewastowana podczas II wojny światowej przez Niemców (wywieźli m.in. ok. 100 cennych zwojów Tory), była sukcesywnie remontowana od lat 70., szczególnie od 2000 r. W 2006 r. w odrestaurowanej pińczowskiej synagodze po raz pierwszy od holokaustu, odbyło się nabożeństwo szabatowe. Aktualnie obiektem opiekuje się Muzeum Regionalne w Pińczowie. Odbywają się tutaj imprezy wystawiennicze, literackie i muzyczne – ze względu na doskonałą akustykę.
Koncert w synagodze w Pińczowie to jedna z pięciu imprez, jakie składają się na XIV Zamkowe Spotkania z Muzyką, odbywające się od 20 lipca do 5 września w najpiękniejszych zabytkach województwa świętokrzyskiego.
Koncerty odbyły się w już kościele św. Małgorzaty w Pierzchnicy i św. Bartłomieja w Chęcinach. 28 sierpnia – koncert w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, 5 września – w kościele św. Stanisława Biskupa w Mniowie.
Kierownictwo artystyczne nad koncertami sprawuje ich pomysłodawca, Jerzy Mikuśkiewicz, muzyk z Filharmonii Świętokrzyskiej. – Idea koncertów łączy piękno zabytków, w większości sakralnych, z pięknem muzyki. Przez te lata byliśmy na św. Krzyżu, w Wąchocku, w Sandomierzu. Wśród gospodarzy obiektów spotykamy prawdziwych ambasadorów muzyki, jak choćby ks. Jan Oleszko, rektor w klasztorze na Karczówce” – wyjaśnia Mikuśkiewicz. Wybór kościoła w Pierzchnicy jako miejsca koncertu padł w tym roku m.in. dlatego, że ostatnio zostały tam uruchomione zabytkowe organy.
Zamkowe Spotkania z Muzyką gwarantują dobry poziom artystyczny, a impreza jest ważnym wydarzeniem kulturalnym regionu i zyskuje z roku na rok coraz większe grono słuchaczy, w tym – zdaniem organizatorów – młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.