Dożynki diecezji płockiej w Sierpcu
22 sierpnia 2010 | 18:45 | eg/ms Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bpa Piotra Libery zainaugurowała dożynki diecezji płockiej, które odbyły się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Uczestniczyli przedstawiciele dekanatów diecezji oraz powiatów województwa mazowieckiego.Wśród gości dożynek był wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, marszałek Adam Struzik, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów miast, gmin i wsi, Ochotniczych Straży Pożarnych, instytucji związanych z rolnictwem. Obecni byli również diecezjalni duszpasterze rolników: ks. Krzysztof Biernat i ks. Adam Staniszewski.
W homilii bp Libera odniósł się do miejsca dożynek – „strażnicy mazowieckiej wsi”: „To miejsce przypomina nam, jakimi wartościami żyła polska wieś, jak głęboko je pielęgnowała i jak była im wierna. Oto te wartości: normalnie – `a więc jak Bóg przykazał` – żyć, kochać Pana Boga i ludzi, kochać swój Kościół, szanować dzień Pański i modlitwę, wychowywać młodych ludzi do wiary, uczciwości i szacunku wobec innych, pamiętać, że od bogactwa materialnego ważniejsze jest bogactwo ducha” – mówił ordynariusz płocki.
W swoim słowie podkreślał, że „nie są to wartości od święta”. Są to wartości „na całe życie, na każdą chwilę”, „człowiek bez nich marnieje, a demokracja degeneruje się”. Dlatego trzeba być im wiernym nawet wtedy, gdy inni się naśmiewają, że jesteśmy „staroświeccy, konserwatywni i zacofani”.
W homilii biskup zwrócił uwagę także na problemy dotykające polskie rolnictwo: ucieczkę młodych, nieopłacalność produkcji, utrzymywanie się na poziomie minimum egzystencji, ciągły wzrost cen nawozów, paliw, środków ochrony roślin, wysokie ceny maszyn rolniczych, niskie ceny zbóż.
„Pamiętajmy, że na polskiej wsi są grzechy, za które trzeba będzie się rozliczyć przed obliczem Boga. W Jego oczach bowiem `są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi. Także do nas woła autor Listu do Hebrajczyków: `Proste czyńcie ślady nogami, aby kto chromy nie zbłądził, ale był raczej uzdrowiony`” – mówił bp Libera.
Uroczystości dożynkowe poprzedził przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi na miejsce Eucharystii. Po Mszy św. został przedstawiony obrzęd przekazania chleba i dzielenie się nim.
W dożynkach diecezjalnych uczestniczyli przedstawiciele wszystkich dekanatów diecezji płockiej z wieńcami dożynkowymi. W wielu z nich umieszczono elementy religijne. Zostały one pobłogosławione przez bpa Liberę podczas Mszy św.
Po oficjalnych uroczystościach odbyły się koncerty zespołów ludowych i dziecięcych.
Dożynkom towarzyszyły pokazy prac żniwnych na polach i w zagrodach, pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, pokazy codziennych, dawnych wiejskich zajęć i sprzętów gospodarskich oraz wystawy, prezentowane w zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w. Obejrzeć było można także kolekcję rzeźby oraz transport dworski – ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.