45. Marsz Szlakiem I Kampanii Kadrowej
13 sierpnia 2010 | 11:39 | dziar/ms Ⓒ Ⓟ
Tradycyjnym meldunkiem przy rogatkach miasta, imprezą patriotyczną pod pomnikiem Czwórki Legionowej i uroczystościami pod Pałacem Biskupów Krakowskich zakończył się 45. Marsz Szlakiem I Kampanii Kadrowej, z którym do Kielc – celu marszu – dotarło ok. 300 osób.
Na Cmentarzu Wojskowym przy wejściu do miasta, uczestnicy Marszu złożyli kwiaty na grobach poległych Legionistów.
Uroczystości pod Pomnikiem Czwórki Legionowej – z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych, samorządowych i duchowieństwa – rozpoczęły się od złożenia meldunku przez komendanta Kadrówki Jana Józefa Kasprzyka – prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu.
Prezydent Lubawski wspominał osoby związane z marszem Kadrówki, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, przede wszystkim prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, który rok temu otrzymał honorowe obywatelstwo Kielc oraz aktora Janusza Zakrzeńskiego, który tradycyjnie miał się wcielić w postać marszałka Piłsudskiego. Minutą ciszy uczczono 22 osoby poległe pod Smoleńskiem, związane z Kadrówką.
Medal, ustanowiony w 2000 r. wręczono sześciu osobom, które przeszły z Kadrówką 10 razy, przyznano też kilkanaście wyróżnień. Odznaczenia otrzymały jednostki i stowarzyszenia, które w Kadrówce uczestniczyły po raz 3. Najmłodszy uczestnik tegorocznego marszu to dziesięciolatek Jakub Bechman.
Ppor. Maciej Jastrzębski, komendant Obwodu Wielkopolskiego Związku Strzeleckiego Strzelec, w rozmowie z KAI podkreśla wychowawczo–edukacyjną rolę marszu i społeczną, patriotyczną działalność drużyn strzeleckich. – „To my strzelcy wybudowaliśmy jeden z najlepszych wałów w Poznaniu podczas tegorocznej powodzi, to my zabezpieczaliśmy spotkanie w Lednicy i pełniliśmy służbę pod pałacem prezydenckim w Warszawie po katastrofie smoleńskiej” – mówi. – „Wskazujemy młodym ludziom dobry kierunek działań i spełnienie” – dodaje.
Marsz zakończyło spotkanie z mieszkańcami Kielc i uroczystości pod dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich – kwaterą Józefa Piłsudskiego z 1914 r.
Z Kadrówką wkroczyła do Kielc przede wszystkim młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie szkół noszących imię Piłsudskiego, żołnierze z jednostek dziedziczących tradycje legionowe, funkcjonariusze Straży Granicznej, goście z Wileńszczyzny i Ukrainy.
W czasie marszu, który zgodnie z tradycją ma charakter wojskowo–edukacyjny, odbywały się zajęcia szkoleniowe, sportowe, ogniska oraz zawody sportowe.
Tegoroczny marsz po uroczystościach na Wawelu, wyruszył 6 sierpnia z Oleandrów. Ok. 140-kilometrowa trasa prowadziła przez województwo małopolskie i świętokrzyskie, głównie w obrębie diecezji kieleckiej przez: Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny, Chęciny, Szewce i Bolechowice.
I Kompania Kadrowa liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Jakkolwiek w sensie militarnym był to raczej epizod, wydarzenie miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę. Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. W PRL przez dziesięciolecia marsze były zakazane. Wznowiono je w 1981 r., przy zaangażowaniu kielczan, gdzie przetrwały silne tradycje legionowe.
Od 11 lat komendantem marszu jest Jan Józef Kasprzyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.