XXIV Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasnej Górze
13 sierpnia 2010 | 09:08 | tm Ⓒ Ⓟ
Cztery grupy XXIV Białostockiej Pieszej Pielgrzymki dotarły 12 sierpnia na Jasną Górę. Po pokonaniu prawie 500 kilometrów, do sanktuarium Królowej Polski dotarło ponad 400 pielgrzymów. Wraz z pielgrzymami na Jasną Górę wszedł metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
W 14-dniowej wędrówce pielgrzymom towarzyszyło 14 księży, 15 kleryków i 4 siostry zakonne. Służba medyczna liczyła ponad 30 osób. Najmłodszy uczestnik pielgrzymujący wraz z rodzicami miał niespełna 5 lat; najstarszy liczył 85. Pielgrzymów przywitała również stuosobowa grupa ze Świętej Wody.
Białostocka pielgrzymka zakończyła się Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu i Apelem Jasnogórskim. Eucharystię celebrował Arcybiskup Metropolita, księża przewodnicy oraz przybyli z Białegostoku kapłani.
W homilii abp Ozorowski podkreślił, że pielgrzymi przebyli jedną z najdłuższych tras pielgrzymkowych, odznaczając się przy tym wyjątkową wolą dojścia do celu. „Reflektując nad tym, co było – mówił – możemy w pielgrzymce odkryć receptę na nasze życie. I każdy kto potrafi czytać tę receptę znajdzie lekarstwo w wielu swoich potrzebach, a nawet chorobach – mówił.
Arcybiskup wezwał wszystkich pielgrzymów, aby „ta długa pielgrzymka była odbiciem tej pielgrzymki, którą stanowi całe życie człowieka, gdyż wszyscy jesteśmy pielgrzymami i wszyscy zdążamy do celu ostatecznego”. „Miesiąc sierpień pokazuje dobitnie, jak wygląda to nasze polskie pielgrzymowanie. Może dlatego – podkreślał – wychodzimy z rożnych kryzysów zwycięsko. W naszej pobożności chrześcijańskiej nigdy nie może zabraknąć Maryi, gdyż sam Bóg dał nam Ją za Matkę i Orędowniczkę”. Apelował także o wspólną modlitwę, bo jeśli „będziemy modlić się razem, to i w życiu będziemy pozostawać razem”.
Hasłem tegorocznej białostockiej pielgrzymki na Jasną Górę były słowa „Będziesz miłował". Wokół nich koncentrowały się codzienne konferencje. We właściwym przeżywaniu pielgrzymki pomagał pątnikom bogaty program „rekolekcji w drodze”. Każdy dzień rozpoczynała Msza św. Wędrówce towarzyszyła modlitwa Godzinek, różaniec, Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego, a wieczorem Apel Jasnogórski poprzedzony rachunkiem sumienia. W drodze rozważano fragmenty Pisma Świętego, a radość wyrażano śpiewem.
W pokutnej grupie fioletowej sprawowana była dodatkowo Liturgia godzin (jutrznia, nieszpory i kompleta), był wyznaczony czas na medytację, czytane były fragmenty pism „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis i „Żywoty świętych”. W grupie żółtej czytane były dokumenty Kościoła oraz dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II (encykliki, adhortacje, listy apostolskie, katechezy). W piątki we wszystkich grupach odprawiana była Droga Krzyżowa.
1 sierpnia pielgrzymi w szczególny sposób pamiętali w modlitwie o Ojczyźnie. W tym dniu wyeksponowana została obecność na pielgrzymce żołnierzy Wojska Polskiego, którzy pielgrzymowali w mundurach. Patriotyczny charakter tego dnia podkreślała również dekoracja znaków pielgrzymkowych biało-czerwonymi wstążkami z czarną tasiemką.
9 sierpnia pielgrzymi modlili się za neoprezbiterów, którzy w Marcinkowie sprawowali Mszę św. prymicyjną. W liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, pielgrzymi objęli swoją modlitwą wszystkich przygotowujących się do kapłaństwa; był to również dzień modlitw o powołania.
Pielgrzymi na trasie jak co roku, przyjmowani byli z wielką życzliwością. Swoją wdzięczność wobec gospodarzy, u których nocowali, i którzy na trasie przygotowywali posiłki okazywali modlitwą. Codziennie też modlono się w intencji grupy złotej, czyli tych wszystkich, którzy towarzyszą duchowo pielgrzymom.
Szczególnym miejscem na trasie pielgrzymki była tzw. „Przeprośna Górka”, oddalona o 10 km od Jasnej Góry. Tu, tuż przed wejściem do Częstochowy, tradycyjnie pielgrzymi podziękowali sobie za wspólne pielgrzymowanie i przeprosili za wszelkie słabości i niedociągnięcia podczas wędrówki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.