Hajnówka: nowy kościół Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji
11 sierpnia 2010 | 09:19 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
O wielką i gorliwą modlitwę, aby nie zabrakło sióstr, które przez 24 godziny, każdego dnia adorować będą Jezusa w Eucharystii – zaapelował 10 sierpnia biskup drohiczyński Antoni Dydycz. W wigilię wspomnienia liturgicznego św. Klary, dokonał on aktu uroczystego poświęcenia nowego kościoła klasztornego Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce.
Biskup drohiczyński sprowadził do swojej diecezji to zamknięte i kontemplacyjne zgromadzenie w 2003 roku z archidiecezji poznańskiej, a trzy lata później rozpoczęła się budowa poświęconej wczoraj świątyni. Obecnie w Hajnówce jest 8 sióstr, które trwają cały czas na modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Zajmują się one również haftem artystycznym, a przez lata gdy musiały zajmować się budową i nie były zamknięte w ścisłej klauzurze pomagały także duszpastersko. W tym okresie siostry odwiedziły z prośbą o pomoc kilkaset parafii. W planach mają także utworzenie ośrodka rekolekcyjnego.
Uroczystości poświęcenia klasztornego kościoła rozpoczęła procesja z relikwiami św. Klary, które zostały złożone pod ołtarzem. Eucharystię wraz bp. Dydyczem koncelebrowali kapłani diecezjalni i zakonni z Polski i zagranicy, obecne były siostry zakonne z prezeską Federacji Mniszek Klarysek w Polsce oraz władze miasta, projektanci i wykonawcy kościoła, mieszkańcy i goście. Wystąpił również Chór „Poznańskie Słowiki”, którym dyrygował prof. Stefan Stuligrosz.
W kazaniu bp Dydycz porównał wspólnotę mniszek mieszkających w klasztorze na skraju Puszczy Białowieskiej do Porcjunkuli w Asyżu – „malutkiej, ale o wielkim znaczeniu”. Mówił też o potrzebie wdzięczności za osobę św. Franciszka. Wspomniał także "dziwne drogi Opatrzności Bożej", które kierowały Ludwiką Morawską, późniejszą siostrą Marią od Krzyża, aby w czasach zaborów i emigracji Polaków we Francji, dać początek franciszkańskiemu zgromadzeniu zakonnemu, którego celem stało się oddawanie czci Chrystusowi przez ciągłą adorację. Przypomniał też powstawanie pierwszych domów zakonnych w Wiedniu, Lwowie, a także USA i Azji. Powstawały one także w różnych częściach Polski, w tym także w Pniewach koło Poznania, skąd przybyły do Hajnówki.
Architektura hajnowskiej świątyni nawiązuje do włoskiego stylu franciszkańskiego. Ozdobiona jest ona, zarówno wewnątrz, jak też na zewnątrz, mozaikami. Nad ołtarzem głównym, znajduje się natomiast miejsce na monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Będzie tam możliwość adoracji zarówno od strony kościoła, jak też kaplicy zakonnej znajdującej się za klauzurą.
Pomimo zewnętrznego zamknięcia mniszki są też otwarte na świat. Za pomocą strony internetowej przyjmują ntencje modlitewne oraz zamówienia na szaty liturgiczne, które szyjąc, nawiązują do podobnej posługi św. Klary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.