Szczecin: kościół św. Józefa uznany za zabytek
07 sierpnia 2010 | 15:53 | pk Ⓒ Ⓟ
Kościół parafialny pw. św. Józefa w Szczecinie od lipca został ma statut obiektu zabytkowego. W tej pochodzącej z lat 20-tych XX wieku świątyni wybudowanej w stylu neogotyckim trwają teraz prace remontowe.
– Do tej pory za 90 tys. zł wieżę kościoła pokryto blachą miedzianą. W planach jest też wymiana dachu, uzupełnienie ubytków w elewacji kościoła, wymiana instalacji elektrycznej, a w dalszej perspektywie również instalacja ogrzewania podłogowego – mówi ks. prałat dr Ireneusz Sokalski, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Szczecinie. – Jest to kościół unikatowy, jeśli chodzi o skalę Szczecina. Fachowcy oceniają, że nie ma takiego drugiego kościoła, jeśli chodzi o bryłę. Elementy ceramiki w dużej mierze zachowały się, bowiem kościół nie był w czasie działań wojennych aż tak bardzo zniszczony.
Kościół od miesiąca jest już traktowany jako zabytek, a to otwiera przed jego obecnymi gospodarzami nowe możliwości. – Możemy ubiegać się o środki z ministerstwa kultury, z urzędu miasta, z urzędu marszałkowskiego, a nade wszystko jest duża możliwość uzyskiwania środków unijnych – tłumaczy ks. dr Sokalski.
Koszt przewidzianych prac remontowych wynosi blisko 3 mln złotych.
Parafia pw. św. Józefa jest również kościołem duszpasterstwa akademickiego studentów Pomorskiej Akademii Medycznej. Nowy proboszcz parafii chce rozwinąć działalność duszpasterstwa od tego roku akademickiego. – Moim marzeniem jest, żeby nie ograniczało się to tylko do niedzielnej Mszy św., ale żeby ksiądz był nieustannie do dyspozycji studentów, którzy będą potrzebowali pomocy, rad i skorzystania z sakramentu spowiedzi św. żeby mieli łatwy dostęp do kapłana. Zauważyłem, że studenci Pomorskiej Akademii Medycznej potrzebują takich kontaktów – mówi ks. prałat Ireneusz Sokalski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.