Z Warszawy wyrusza akademicka pielgrzymka grup siedemnastych
06 sierpnia 2010 | 07:11 | awo Ⓒ Ⓟ
Msza św. pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera w kościele akademickim św. Anny w Warszawie poprzedziła wymarsz na trasę Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickich Grup Siedemnastych. Niemal 2 tys. pątników poprowadzą na Jasną Górę księża pallotyni.
Hasłem ich wędrówki jest słowo „Kocham” jako odpowiedź na hasło roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Bądźcie świadkami miłości”.
– Pielgrzymka to jest streszczenie życia a Mszą święta jest syntezą życia – mówił do pątników abp Hoser. Nazwał ich „najodważniejszymi z odważnych”, gdyż swoją obecnością i wysiłkiem, będą świadczyć o czymś i Kimś, co przekracza ludzkie rozumienie.
Nawiązując do hasła pielgrzymki abp Hoser podkreślił, że „w miłości następuje identyfikacja z osobą kochaną”. – Bóg stał się człowiekiem, byśmy się do niego upodobnili. Jesteśmy powołani, by to podobieństwo było identyfikacją – mówił kaznodzieja. Zachęcał pątników, aby uczestnictwo w pieszej pielgrzymce było dla nich „kształtowaniem człowieczeństwa”.
Biskup warszawsko-praski zwrócił też uwagę na krzyż, który będzie niesiony na czele pielgrzymki. Powiedział, że jest on również znakiem zmartwychwstania i nadziei. – Ten znak ma być w naszym sercu – zaznaczył.
Młodzi pielgrzymi podczas Mszy rozpoczynającej ich wędrówkę na Jasną Górę modlili się m.in. w intencjach Ojczyzny oraz rodzin. Biskup zachęcał ich, aby w drodze modlili się również za tych, którzy nie mogli wyruszyć na szlak.
Kierownik pielgrzymki ks. Jan Oleszko SAC zapowiedział, że pątnicy ciągu 9 dni wędrówki mają do pokonania 260 km. Na trasie, w tym roku będą rozważać czym jest wiara, nadzieja ale też roztropność, umiarkowanie.
W skład akademickiej „17tki” wchodzą różne grupy. Są wśród nich – jak powiedział KAI ks. Wojciech Świderski – m.in. grupa misyjna oraz Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN a także grupa prowadzona przez księży kanoników.
Organizatorem Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickiej Grup „17” jest tradycyjnie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego czyli księża pallotyni. W pielgrzymce idzie kilkanaście grup (dane zmieniają się co roku), które tworzą cztery legiony określone różnymi kolorami. Każdy legion może iść inną trasą do następnego, wspólnego postoju. W ten sposób grupy co roku idą trochę inną trasą. Pielgrzymka posiada własną kuchnię i różne udogodnienia sanitarne, przydatne pielgrzymom. Trasa prowadzi przez lasy i drogi polne.
Nazwa pielgrzymujących grup powstała w 1967 r., gdy do ks. rektora Tadeusza Uszyńskiego zgłosiła się grupa studentów z prośbą o przydzielenie im duszpasterza, który mógłby wesprzeć ich duchowo podczas pielgrzymki. Do istniejących już wtedy szesnastu grup pielgrzymkowych, będących pod opieką paulinów, dołączono siedemnastą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.