Kraków: ziemia z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem trafi dzisiaj na Kopiec Piłsudskiego
04 sierpnia 2010 | 15:33 | led Ⓒ Ⓟ
Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostanie dzisiaj wieczorem złożona w kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Wraz z nią umieszczona zostanie ziemia z cmentarzy legionowych z Litwy i Białorusi.
Ziemia z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem została pobrana 10 kwietnia przez Andrzeja Fischera, wiceprzewodniczącego Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, który uczestniczył wówczas w uroczystościach rocznicowych w Katyniu. Ziemia zostanie złożona podczas uroczystości 4 sierpnia, dwa dni przed rocznicą wymarszu z Krakowa na szlak niepodległości Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.
„Mimo tego, że te osoby nie zginęły na polu walki zdecydowano się umieścić tę ziemię na zboczu kopca” – mówi Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem.
W uroczystości udział weźmie Bogdan Klich, minister obrony narodowej, gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, lokalne władze oraz uczestnicy 45. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego.
Uroczystość rozpocznie się apelem o godz. 19.30 obok kopca Józefa Piłsudskiego. Członkowie rodzin w asyście żołnierzy będą nieśli urnę z ziemią z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem. Oprócz niej złożona zostanie także ziemia z grobu Emilii Plater – bohaterki walk na Żmudzi w czasie Powstania Listopadowego, a także z cmentarzy legionowych z Litwy i Białorusi.
Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, zwany także Mogiłą Mogił, to największy kopiec w Polsce, ma ok. 34 metry wysokości. Znajdują się w nim ziemie z ok. 4 tys. pól bitewnych i miejsc tragicznej śmierci Polaków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.