Kielce: odkrycia archeologiczne przy kościele św. Wojciecha
27 lipca 2010 | 13:05 | dziar Ⓒ Ⓟ
Najnowsze znaleziska archeologiczne, odsłonięte podczas trwających prac w okolicy kościoła św. Wojciecha w Kielcach, potwierdzają istnienie osady z przełomu XI i XII w., założonej w pobliżu najstarszego kościoła miasta.
Nowe znaleziska zostały odkryte w związku z pracami przy budowie ulicy Nowosilnicznej koło kościoła św. Wojciecha, która w przyszłości ma nosić imię Lecha Kaczyńskiego. Jak mówi archeolog Waldemar Gliński – już na pierwszym badanym fragmencie odsłonięte zostały wstępnie dwa obiekty, być może fragmenty chaty, potwierdzające istnienie osady z przełomu XI i XII wieku. Prace archeologiczne na ulicy Nowosilnicznej w Kielcach mają potrwać do połowy września. Równocześnie badany jest teren na Placu Panny Maryi przy kieleckiej bazylice.
Odkrycia w najstarszej części miasta potwierdzają, że osada przedkolacyjna w obrębie dzisiejszych Kielc powstała pod koniec XI lub na początku XII w., kiedy to ufundowano drewniany kościółek św. Wojciecha, który widział później i opisał Jan Długosz.
Osada przy pierwszym kościele to – zdaniem Waldemara Glińskiego – fundacja książęca. Fundatorem mógł być Władysław Herman lub – co pewniejsze – Bolesław Krzywousty. W 1227 r. osada książęca przeszła już w ręce biskupów krakowskich, którzy z energią przystąpili do jej rozbudowy. W 1171 r. na skalistym wzgórzu bp Gedeon postawił kolegiatę pw. Najświętszej Marii Panny, której konsekracja mogła, zdaniem Glińskiego, nastąpić w 1213 r. Biskupi zbudowali – zapewne drewniany – dwór, a nowy kościół przejął funkcje parafialne od św. Wojciecha. Wówczas także osada przeniosła się w kierunku nowej kolegiaty.
Podczas prac archeologicznych rozpoczętych w 2007 r. przez ekipę Waldemara Glińskiego, przy kościele św. Wojciecha odkryto fundamenty pełnej chaty z przełomu XI–XII w., z fragmentami ceramiki, kluczem od chaty, żelazną biżuterią. Była to weryfikacja archeologiczna legend o początkach Kielc i poważny wkład w skonstruowanie modelu rozwoju miasta. Najnowsze znaleziska je potwierdzają.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.