Jordańczyk na czele Światowej Federacji Luterańskiej
25 lipca 2010 | 13:10 | ts Ⓒ Ⓟ
Światowa Federacja Luterańska wybrała nowego przewodniczącego. Został nim 59-letni biskup Kościoła luterańskiego w Jordanii, Munib Junan. Zastąpił na tym stanowisku Amerykanina, bp. Marka Hansona.
yboru nowego przewodniczącego dokonano na XI zgromadzeniu ogólnym ŚFL, które obraduje w dniach 19-27 lipca w Stuttgarcie (Niemcy). Za jego kandydaturą głosowało 300 delegatów, 23 było przeciwnych, a 37 wstrzymało się od głosu.
Munib Younan studiował teologię w Finlandii i USA. Biskupem palestyńskich luteran w Ziemi Świętej i Jordanii jest od 1998 r. Kościół luterański w Jordanii w tym regionie liczy 2 tys. członków skupionych w sześciu wspólnotach: Jerozolimie, Betlejem, Beit Dżala, Beit Sahur, Ramallah i Ammanie.
Nowy przewodniczący ŚFL jest Palestyńczykiem. Urodził się w Jerozolimie, jest żonaty i ma troje dzieci. Wielokrotnie wypowiadał się krytycznie wobec polityki rządu Izraela i jego stosunku do Palestyńczyków. W łonie ŚFL Munib Younan reprezentuje luteran azjatyckich, którzy nieformalnie mają prawo zgłaszania kandydata na przewodniczącego ŚFL.
Obradom w Stuttgarcie towarzyszy hasło, zaczerpnięte z Modlitwy Pańskiej: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.
Ważnym ich osiągnięciem było też podpisanie „aktu pojednania” luteran z mennonitami. Wysiłki na rzecz zbliżenia między tymi wspólnotami trwały od 1980 r. Mennonici mają swe korzenie w wywodzącym się z XVI-wiecznej Holandii ruchu anabaptystów. Ich założycielem był holenderski reformator Simons Menno (†1561). Uważali oni m.in. że chrztu można udzielać tylko tym, którzy są w stanie świadomie się na niego zdecydować. Poglądy te przejęli potem baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści i inni zwolennicy radykalnych nurtów chrześcijańskich, jakie zaczęły się pojawiać w łonie światowego protestantyzmu. Odrzucali je natomiast katolicy i prawosławni, a także anglikanie, luteranie i ewangelicy reformowani, praktykujący chrzest dzieci.
Na tym tle dochodziło w wiekach XVI i XVII do prześladowań anabaptystów, zwłaszcza przez luteran, którzy obecnie, podczas nabożeństwa pojednania, mają oficjalnie przyznać, że w XVI i XVII w. prześladowali i uciskali ten ruch, nie cofając się przed stosowaniem przemocy.
Gościem zgromadzenia luteran w Stuttgarcie był kard. Walter Kasper, do niedawna przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W swoim wystąpieniu watykański dostojnik omówił sukcesy ekumenizmu na przestrzeni ostatnich 40 lat. – Wcale nie przeżywamy ekumenicznej zimy – powiedział kard. Kasper. Podkreślił, że w obliczu wielkich wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, głód na świecie, czy dostęp do czystej wody, chrześcijanie muszą współpracować jeszcze bardziej intensywnie.
Kościół katolicki jest zdecydowany kontynuować dialog ekumeniczny – zapewnił kard. Kasper. Jego zdaniem Kościoły nie mogą sobie pozwalać na to, aby „w dalszym ciągu trwać przy swoich różnicach”. Z drugiej jednak strony nie można ignorować istniejących różnic na drodze do jedności, np. w pojmowaniu urzędu w Kościele – ostrzegł wieloletni watykański „minister ds. ekumenizmu”, mając na myśli wspólnotę eucharystyczną.
Wiele miejsca w czasie obrad poświęcono ważnym sprawom wewnętrznym w Kościele luterańskim. Uczestnicy obrad wyrażali obawę, że konflikt między kurczącym się liberalnym Kościołem Północy i szybko rozrastającymi się Kościołami Południa o profilu raczej konserwatywnym, może doprowadzić do rozłamu w łonie wspólnoty luterańskiej podobnego do tego, jaki przeżywa wspólnota anglikańska. Ogromne kontrowersje budzą m.in. ordynacje kobiet i partnerstwo osób tej samej płci. Kościoły członkowskie ŚFL, przede wszystkim w krajach nadbałtyckich i w Afryce, są przeciwne błogosławieniu związków jednopłciowych, praktykowanemu np. przez luteran w Skandynawii. Wyrażano zaniepokojenie, że wszystko to ma miejsce na krótko przed wielkim jubileuszem 500. rocznicy Reformacji, który będzie obchodzony w 2017 r.
Luteranie są trzecią co do wielkości wspólnotą chrześcijańską, po katolikach i wyznawcach prawosławia. Światowa Federacja Luterańska skupia obecnie 140 Kościołów z 79 państw, reprezentujących ok. 70 mln wiernych. Siedziba Federacji znajduje się w Genewie. Najwyższym gremium organizacji są zgromadzenia ogólne, obradujące z zasady co sześć lat. To na nich zapadają najważniejsze decyzje i kierunki pracy Federacji na kolejne lata. W okresie między zgromadzeniami pracami kieruje Rada Światowej Federacji Luterańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.