Archeolodzy znaleźli dziecięce groby z XVIII w. na grodzisku Piotrówka w Radomiu
23 lipca 2010 | 13:38 | rm Ⓒ Ⓟ
Dziecięce groby z XVIII w. odkopali archeolodzy na grodzisku Piotrówka w Radomiu. Trwające tam od dwóch tygodni badania prowadzone są przez archeologów z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
– Na razie odkopaliśmy kilka grobów dziecięcych – mówi Jan Nowacki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Archeolodzy liczą, że po przekopaniu XVIII-wiecznego cmentarzyska dotrą do warstwy wczesnośredniowiecznej. – Spodziewamy się wielu ciekawych odkryć, tym bardziej, że badania geofizyczne wykazały obecność prostokątnych struktur, czyli pozostałości zabudowań mieszkalnych z przełomu IX-XI wieku – dodaje z kolei Maciej Trzeciecki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Badania prowadzone są także u podnóża grodziska. Katarzyna Solarska z Uniwersytetu Rzeszowskiego poinformowała, że ich celem jest odnalezienie fosy, która prawdopodobnie otaczała ówczesny gród. – Pełniła ona niegdyś rolę śmietnika, dlatego liczymy na odkopanie ciekawych rzeczy – powiedziała archeolog.
W przyszłości ma tam powstać unikalny na skalę europejską skansen archeologiczny. Historia osadnictwa na terenie obecnego Radomia sięga końca VIII w. Wówczas w dolinie rzeki Mlecznej powstało pierwsze osiedle, którego założycielami byli osadnicy słowiańscy. W IX w. osadnicy przenieśli się nieco wyżej, co zapewne było związane z podniesieniem poziomu wód i zalewaniem doliny przez rzekę Mleczną. Gród został założony na pobliskim wzgórzu pod koniec X w. Jego znaczenie rosło bardzo szybko, skoro w XI w. został kasztelanią. Gród posiadał umocnienia obronne oraz kościół pod wezwaniem św. Piotra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.