Pińczów: trwa nowenna przed odpustem w renesansowej kaplicy Świętej Anny
21 lipca 2010 | 10:11 | dziar Ⓒ Ⓟ
W położonej na pińczowskim wzgórzu kaplicy Świętej Anny z 1600 roku trwa 9-dniowa nowenna, z udziałem mieszkańców miasta. Odprawiana od wieków nowenna poprzedza odpust ku czci św. Anny patronki miasta – w niedzielę 25 lipca.
Nowenna to dziewięciodniowe czuwania modlitewne z Mszą św. w renesansowej kaplicy, z udziałem zawsze ponad 150 osób. „Śpiewamy także litanię do św. Anny i obchodzimy w procesji kaplicę. Sama uroczystość odpustowa, ze względu na dużą liczbę uczestników, w tym turystów, jest odprawiana na zewnątrz kaplicy” – wyjaśnia ks. kan. Jan Staworzyński, dziekan i proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Dodaje, że nowenna jest mocno zakorzeniona od kilku wieków w tradycji Pińczowa.
Od kilku lat czynny udział w tych uroczystościach biorą policjanci komendy powiatowej w Pińczowie, którzy wyruszają w pielgrzymce spod kościoła św. Jana i ze sztandarem wchodzą na górę. Liczną grupę stanowią także strażacy formacji ochotniczych i państwowych, są przedstawiciele władz lokalnych z radcami miejskimi, księża z sąsiednich parafii. Na zakończenie odpustowej Eucharystii, z okazji wspomnienia św. Krzysztofa święcone są także pojazdy. W tym roku odpustowej sumie będzie przewodniczył biblista ks. dr Tomasz Siemieniec, rodak z Pińczowa, wykładowca KUL i WSD w Kielcach.
Od kilku lat powrócono także do śpiewania nabożeństw majowych na Górze Świętej Anny. W pierwszej „majówce” uczestniczą zwykle zespoły folklorystyczne z całego regionu świętokrzyskiego oraz przedstawiciele najwyższych władz wojewódzkich i samorządowych. Przez pozostałą część roku kaplica jest nieczynna liturgicznie.
Renesansową kaplicę na wzgórzu w północnej części miasta (213 m n.p.m.) zbudował florentczyk Santi Gucci. Była to fundacja margrabiego Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego, który w ten sposób chciał upamiętnić jubileusz 1600 r. W budowę kaplicy zaangażowało się miejscowe Bractwo św. Anny. Obiekt poświęcił nuncjusz Claudio Rangoni, specjalnie w tym celu zaproszony.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.