Biskupi sandomierscy zachęcają do udziału w koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii
20 lipca 2010 | 09:41 | apis Ⓒ Ⓟ
Do udziału w koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii zachęcają w specjalnym liście do diecezjan bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskup pomocniczy Edward Frankowski. Uroczystość koronacyjna zaplanowana została na 29 sierpnia o godz. 12 w kościele pw. Świętej Trójcy.
Biskupi we wstępie podkreślili, że Polska związana jest od zarania swoich dziejów z osobą Najświętszej Maryi Panny i stale odczuwana jest Jej bliskość i wszyscy mają świadomość, że oręduje za nami u swojego Syna – Miłosiernego Zbawiciela.
„Pośród tysięcy świątyń, które pobożny lud wzniósł na naszej ziemi ku czci Najświętszej Maryi Panny, tworząc swoistą 'geografię maryjną’, wyróżnia się Sanktuarium w parafii Bogoria” – czytamy w liście.
Mając na względzie szczególny charakter tego miejsca oraz prośby, jakie skierowali duszpasterze i wierni z Bogorii, została podjęta decyzja o koronacji „koronami biskupimi” bogoryjskiego cudownego wizerunku znanego jako Matka Boża Pocieszenia.
„Koronacja to nie tylko uroczyste nałożenie koron na skronie Chrystusa i Jego Matki. Ona musi się dokonać przede wszystkim w sercu każdego człowieka” – piszą biskupi.
„Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II wielokrotnie zachęcał nas do tego, byśmy się nie lękali zaprosić Jezusa do naszego życia, czyniąc Go Królem naszych myśli i czynów. Te słowa można odnieść także do sensu koronacji. Nie lękajmy się uznać Maryi za naszą Panią i Królową” – dodają w dalszej części listu.
Biskupi zachęcając do licznego wzięcia udziału w uroczystości proszą również tych, którzy nie będą mogli tam być, o duchową łączność.
„W Sanktuarium Bogoryjskim, Maryja odbiera cześć jako Matka Pocieszenia. Pociecha potrzebna jest człowiekowi w każdej epoce i w każdym momencie jego życia (…). Trzeba o tym pamiętać szczególnie dzisiaj, kiedy tak wielu ludzi odczuwa nadal tragiczne skutki powodzi. Niech przesłanie płynące z Bogoryjskiego Sanktuarium otworzy raz jeszcze nasze serca na ich potrzeby” – czytamy w liście.
„Drodzy Bracia i Siostry, raz jeszcze zachęcamy Was gorąco do wzięcia udziału w Koronacji cudownego obrazu Matki Bożej i błogosławimy na czas przygotowania do doniosłego wydarzenia. Poprzez Wasze codzienne wyrzeczenia, przyjęte radośnie trudy i modlitwę wypraszajcie u Boga łaski potrzebne dla naszej Diecezji Sandomierskiej i całego Kościoła w Polsce" – zaapelowali biskupi.
W 1620 roku wybudowany został kościół drewniany wraz z klasztorem, do którego sprowadzeni zostali kanonicy regularni. Przy kościele funkcjonował także szpital. W 1626 r. o. Justus (Justyn) Pomorski sprowadził z Krakowa do Bogorii obraz Matki Boskiej Pocieszenia, dzieło Jana Sochera. Umieszczony on został w głównym ołtarzu świątyni.
Sanktuarium Matki Boskiej Bogoryjskiej jest miejscem, gdzie wierni w szczególny sposób czczą Matkę Bożą. W XVII i XVIII wieku znane było w całej ziemi sandomierskiej. Szczególne zasługi w propagowaniu kultu Matki Bożej na ziemi bogoryjskiej miejscowa tradycja przypisuje pierwszym opiekunom sanktuarium, czyli kanonikom regularnym.
Parafialne kroniki odnotowały wiele cudów przypisywanych orędownictwu Maryi, które dokonują się nadal i niosą przemianę ludzkich serc, pocieszenie oraz ulgę w cierpieniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.