Płock: książka o Grunwaldzie autorstwa znanego kapłana-historyka
19 lipca 2010 | 17:30 | eg Ⓒ Ⓟ
„Z ziemi płockiej pod Grunwald” – pod takim tytułem z okazji 600. rocznicy zwycięskiej bitwy w Płocku ukazała się publikacja, którą opracował ks. prof. Michał M. Grzybowski, znany płocki historyk i wykładowca historii na wyższych uczelniach. Książkę wydało Starostwo Powiatowe w Płocku.
Książka upamiętnia wydarzenia sprzed 600 lat, kiedy to w Czerwińsku nad Wisłą w diecezji płockiej w dniach od 30 kwietnia do 2 lipca 1410 r. stacjonowały wojska polskie i litewskie, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę i jego brata Witolda. Do dziś wiele miast i wsi diecezji płockiej kultywuje pamięć o tamtych wydarzeniach, o przemarszu przez ich teren wojsk polskich.
Nowa publikacja przybliża historię średniowiecznego Czerwińska, gdzie w miejscowym sanktuarium maryjnym modlono się o sprawiedliwe zwycięstwo. Zawiera także reprint szkiców historyczno-regionalnych ks. Władysława Mąkowskiego, znawcy średniowiecznego Mazowsza, wydanych 100 lat temu pt. „Przez Mazowsze pod Grunwald”.
„Ksiądz profesor Mąkowski był wybitnym mediewistą. Miał dostęp do materiałów w archiwum diecezjalnym, których już nie ma, ponieważ zostały zagrabione przez Niemców w 1939 r. W swym opracowaniu korzystał ze średniowiecznych ksiąg ziemskich z Zakroczymia i Płońska. Był wierny prawdzie historycznej” – podkreśla ks. prof. Michał M. Grzybowski.
Jak podkreśla w słowie wprowadzającym do książki „Z ziemi płockiej pod Grunwald”, wokół sprawy grunwaldzkiej działo się wiele, ale brało w niej także udział wiele osób. Dlatego można w niej znaleźć m.in. informacje o książętach mazowieckich, biskupie płockim, okolicznej szlachcie i duchowieństwie.
Publikacja jest bogato ilustrowana grafikami i fotografiami historycznymi. Także z tego powodu jest cennym źródłem wiedzy na temat dziejów i tradycji regionu mazowieckiego oraz jego roli w historii Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.