Ks. prof. Bonifacy Miązek wyróżniony Marką Konecką
18 lipca 2010 | 15:39 | rm Ⓒ Ⓟ
Ks. prof. Bonifacy Miązek – poeta, krytyk literacki i historyk literatury polskiej, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, został uhonorowany "Marką Konecką". To wyróżnienie w powiecie koneckim przyznawane jest od lat firmom i osobom, które rozsławiają Konecczyznę, ale także wspierają kulturę, sport, tworzą miejsca pracy.
Uroczystość odbyła się na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. W trakcie uroczystości otwarto także świetlicę przy muzeum. Jej koszt wyniósł ponad 500 tysięcy złotych. W uroczystości uczestniczyli m.in. Piotr Żołądek, wicewojewoda świętokrzyski, senator prof. Adam Massalski, Andrzej Marek Lenart, Bogdan Soboń – starostowie koneccy.
Ksiądz profesor Bonifacy Miązek pochodzi z Kolonii Szczerbackiej, niedaleko Końskich. W roku 1954 zdał maturę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Końskich, następnie studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1959 roku i przez sześć lat pracował jako wikary i nauczyciel religii w diecezji sandomierskiej. Ze względu na kontakt z paryską "Kulturą", księdzem Miązkiem zainteresował się Urząd Bezpieczeństwa. Aby uniknąć aresztowania w październiku 1965 roku wyjechał wraz grupą księży na wycieczkę do Rzymu, odłączył się w Wiedniu i poprosił o azyl polityczny w Austrii. Odtąd na stałe mieszkał w Wiedniu. Przez wiele lat był wykładowcą literatury polskiej Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie promował 14 doktorów. Jest autorem licznych prac naukowych w języku niemieckim i polskim oraz 5 tomów poezji. Jest też laureatem wielu nagród literackich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.